Magyar-román együttműködés tömegkatasztrófák esetére
A magyar-román határon átnyúló együttműködés keretében tömeges közlekedési balesetek, tömegkatasztrófák kezelésére nyert el uniós támogatást a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum (DEOEC) igazságügyi orvostani intézete, valamint a Nagyváradi Sürgősségi Kórház és Tisztiorvosi Hivatal - közölte Paragh György, a DEOEC elnöke a két fél közös sajtótájékoztatóján szerdán Debrecenben.
2010. január 20. szerda 19:11 - HírExtra
Az egyetemi tanár tájékoztatása szerint az együttműködő partnerek a Hajdú-Bihar megye és a romániai Bihar megye területén bekövetkező tömeges közlekedési balesetek, tömegkatasztrófák kezelésére csapatokat hoztak létre, amelyekben képzett igazságügyi orvos szakértők, ortopédorvosok, radiológusok, fogorvosok, ügyészek és rendőrök vesznek részt.
A két szomszédos megye területén több nagy forgalmú főút, két regionális repülőtér és vasúti határátkelő is található. Ezért a balesetek, esetlegesen a tömeges balesetek előfordulási gyakorisága is nagyobb, mint más térségekben - mutatott rá az együttműködés hátterére Paragh György centrumelnök.
Herczeg László, az igazságügyi orvostani intézet igazgatója hozzátette: a magyar oldalon bekövetkező balesetek áldozatainak ellátását, azonosítását intézetük, román oldalon egy mozgó laboratórium látja el.
Turzó Csaba, az együttműködés magyar, és Carmen Radu, a program román projektmenedzsere elmondta: olyan sürgősségi tervet dolgoztak ki, amelyet adott esetben más térségekben, így Szabolcs-Szatmár-Bereg és Csongrád megye határ menti területein, illetve a hozzájuk kapcsolódó határon túli területeken is alkalmazni tudnak.
Fontos részét képezik a programnak azok a szakmai képzések, amelyeket e témában a határ mindkét oldalán megrendeznek - fűzték hozzá.
Az egy évig tartó projektre ezúttal 70 euró uniós támogatást nyertek el, de az idei tapasztalatok alapján a folytatásra is pályázni fognak - tették egyértelművé szándékaikat az együttműködő felek.
Forrás: MTI