Tessék nyugodtan jogellenesnek lenni, úgysincs következménye!
Jogállamban élünk! - szólnak sokszor a politikusok, aminek hallatára az emberek hányingerrel küszködve fordulnak ki a székből. Ugyanis lehet, hogy az átlagpolgárt eléri a jog keze, de a politikát szinte soha.
2010. január 21. csütörtök 12:16 - Pásztor Balázs
Rosszízű példák

Pár napja kimondták másodszor is elsőfokú ítéletben, hogy az
ORTT jogellenesen fogadta el a későbbi nyertes Advenio és az FM1 Konzorcium pályázatát, így ők a jog szerint nem nyerhették volna el hét évre a két országos rádiófrekvencián való sugárzási jogot. Ezek tények és jogállások, mint ahogy az is, hogy ennek az egésznek semmi következménye nem lett azon kívül, hogy ennek megállapítása végett még a Slágernek kell fizetni nyolc millió forint perköltséget az alpereseknek. Hiába csinált botrányt és mondott le az ORTT elnöke, hiába mondta ki a bíróság, semmi sem történt, még a megszavazó ORTT tagokat sem hívták vissza.
Ha kicsit visszaemlékszünk, hasonló eset állt fenn a TV2 és az RTL Klub esetében is. De nem csak média-ügyi törvénysértéseknél nincs következménye a jogsértéseknek: pár napja
10 491 választó különleges, pártszimpátiát is tartalmazó személyes adatainak tárolása miatt nem kapott semmilyen büntetést a gyulai kistérségi megbízott. Indoklás: a vádlott tette és a sértettek esetleges érdeksérelme között csak távoli oksági összefüggés lehet. Tehát nyugodtan gyűjtsük be a választási adatokat, csináljunk pártlistákat, nem jár értük büntetés akkor sem, ha véletlenül lebuknánk!
De az se baj, ha egy önkormányzati cégnél sikkasztunk, ugyanis hamarosan egy újabb önkormányzati cég vezetésében találhatjuk magunkat, ha jóban vagyunk a főpolgármesterrel - mint azt mutatja
Virág László debreceni esete is. Virágot hiába ítéltek el jogerősen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és magánokirat-hamisítás miatt, amint lejárt próbaideje és megkaphatta egy jogi csavar miatt az erkölcsi bizonyítványt, újra berakták egy önkormányzati cég vezérkarába.
Jogállam

Ezen példák után idézzük fel ismét a politikusok azon mondatait, amelyben arra hivatkoznak, hogy egy jogállamban élünk, és egy jogállamban ez, vagy az nem maradhat büntetlenül. Nos, mint láthatjuk: de, maradhat. Főleg ha politikusokról, vagy érdekszférájukról van szó. Akkor minden maradhat következmény és komolyabb büntetés nélkül (lásd Princz Gábor nevetséges ítélete). Persze vannak néha nagy nyilvánosságot kapó, komolyabb ítéletek, de ezek csak a kiraknak szánt jelenségek, a jéghegy csúcsai.
Sok szakértő és elemző hüledezik azon, hogy a radikális erők nagy mértékben erősödnek meg Magyarországon. Ennek is az egyik oka a jelenlegi, következmények nélküli állapot. Ugyanis a radikálisok komoly, néha indokolatlan szigorításokat ígérnek, de az emberek csak azt látják, hogy ha ők lennének hatalmon, akkor ez másképp lenne, így támogatják törekvéseiket - járjon az együtt bármi más rosszal is. Elvégre egy részvételi demokráciában - élve a politikusok másik kedvenc, országunkra használt szavával - az egyetlen módszer, amivel az átlagpolgár változást képes elérni egy neki nem tetsző ügyben, az a szavazás.
A korrupció ellen
A korrupció egyik melegágyának is tekinthető az a tény, hogy nem kap megfelelő, a társadalom által elvárt súlyú büntetést az, akit korrupción kapnak. Csinálhat bárki bármilyen korrupció-ellenes csomagot, az nem lesz kellő képpen eredményes addig, amíg nincs benne a közpénzekkel vagy közérdekkel való játszadozás kiemelt büntetése. Ha mindenki egy bizonyos nagyságú összeg, vagy fontosságú közérdek felett kötelezően letöltendő büntetést kapna, és lenne pár példastatuáló ítélet, egyből megcsappanna a mutyizók száma.
Ha Fidesz komolyan gondolja a kampánya főszlogenében szereplő kijelentést - Változás! -, akkor ezt az áldatlan állapotot is meg kellene változtatnia. Azonban a nagypolitika valahogy mindig elsinkófálja az ilyen intézkedéseket, mivel -koránt sem mellesleg - rájuk is visszahatna a törvényi szigor. Így amíg a politikai elitünk vezeti a korrupciós listákat, addig semmi esélyünk nincs egy ilyen törvénytervezet elfogadására. Ez pedig csak elitváltással kerülhető el.