Edzőtovábbképzés: tavasszal már lehet pályázni
A héten megkezdődik az edzőtovábbképzést támogató Magyar Sporttudomány Alapítvány létrehozásának előkészülete, illetve a pályázati feltételek kidolgozása, így akár már a tavasz folyamán be lehet majd nyújtani az első igényeket.
2010. február 1. hétfő 11:10 - HírExtra
Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke a Testnevelési Egyetemen, az edzőtovábbképzésről rendezett pénteki konferencián jelentette be, hogy Molnár Zoltánnal, a testület főtitkárával egyeztetve úgy döntöttek, húszmilliós tőkével létrehoznak egy alapítványt.
Az alaptőkét a MOB adja, de Schmitt további támogatók bevonását helyezte kilátásba. Az elképzelés szerint minden sportszervezet pályázhat, amely edzőképzésre, továbbképzésre, szakkönyv-publikálásra kíván áldozni, hogy az edzők figyelmét, tudását, motivációját ezáltal is tovább növelje.
Schmitt Pál - a MOB honlapjának beszámolója szerint - a jelenlegi helyzetet elemezve többek között arról beszélt, hogy nagyjából 5000-re tehető a Magyarországon valamilyen formában munkálkodó edzők száma, miközben három évtizede még tízezres nagyságrendről lehetett beszélni. Igaz - amint azt megjegyezte - azóta a munkát adó klubok száma is megfeleződött, s lett 4500-5000 egyesületből 2500.
Az ötezres edzői karból csupán 200-an lehetnek azok, akik fő hivatásként űzhetik a trénerkedést, "ők látnak pénzt, a többiek félállásban, minimálbéren vagy társadalmi munkában, teljes szociális kiszolgáltatottságban dolgoznak".
"A kiválasztottak kétszázas tábora részesül a különböző juttatásokban, Gerevich-ösztöndíjban, a Bay Béla-program támogatásában, a Héraklész-programban, életjáradékban. Azaz az ötezerből kétszázan vannak rendben – a fohász most a 4800 szakemberért szól.
Ők ugyanúgy reggel kelnek, ott vannak a hétvégén a pálya mellett, szülők helyett szülők, pszichológus helyett pszichológusok, orvos helyett orvosok" - tette hozzá a MOB-elnök, aki egyúttal leszögezte: a magyar sportsikerek titka egyértelműen az edzők tudásában keresendő, a rendelkezésre álló pénz ugyanis közepes mennyiségű, a létesítmények színvonalának átlaga szintén közepes, és hasonló a helyzet a sportegészségügyi háttérrel, a kutatómunkával, az eredményességet tekintve Magyarország mégis az első tíz-húsz nemzet között van.
Forrás: MTI