Öt százalék is lehet az államháztartási hiány?
A magyar gazdaság 2010-ben stagnálás körüli állapotban lesz, az államháztartás GDP-arányos hiánya pedig a következő kormány gazdaságpolitikájától függően valószínűleg 4-5 százalék között alakul majd - áll a GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzésében.
2010. február 1. hétfő 18:24 - HírExtra
A GDP tavalyi várható 6,5 százalékos visszaesése után idén már nem csökken a magyar gazdaság teljesítménye, az ipari termelés már 2009 harmadik negyedévében, a kivitel pedig a második negyedévben emelkedett az előző negyedévhez képest, a GDP esetében ez feltehetőleg a IV. negyedévben következett be - feltételezi legújabb prognózisában a GKI.
Az ipari termelés a tavalyi 16 százalékos zuhanás után idén 3,5 százalékkal nő, a beruházásoknál öt százalékos bővülést jelez a GKI.
Az intézet szerint idén a lakossági fogyasztás szintje valószínűleg további egy százalékkal csökken. A bruttó keresetek a munkaerő-piaci túlkínálat következtében - az szja-csökkentésre is tekintettel - várhatóan alig, mindössze 1 százalékkal nőnek, miközben a nettó keresetek a módosuló szja-szabályok következtében 7,5 százalékkal emelkednek, ami a reálkeresetek 3,5-4 százalékos növekedését eredményezi. (2009-2010-ben összesen megközelítőleg egy százalékkal emelkednek a reálkeresetek, ezen belül az üzleti szférában legalább 5 százalékkal nőnek, a költségvetési szektorban pedig közel 10 százalékkal esnek.) A reáljövedelmek nagyjából stagnálnak 2010-ben.
A fogyasztói árindex 2009 átlagában 4,2 százalék volt, 2010 első félévben még 4-5 százalék között marad, csak az év közepétől csökken 3 százalék környékére, így az éves átlag 3,5 százalék lesz. Jövőre az infláció elérheti az MNB által kívánt, 3 százalék alatti szintet.
A GKI szerint az MNB monetáris tanácsa a választások előtt feltehetőleg óvatos kamatpolitikát fog folytatni. Amennyiben az államháztartási folyamatok az új kormány alatt is a nemzetközi pénzvilág által elfogadott keretek között maradnak, akkor a második félévében folytatódhat a kamatcsökkentés a jelenlegi 6 százalékról.
Az euró tavalyi átlagos 280,6 forintos árfolyama ebben az évben 265 forintra változik - áll a GKI előrejelzésében.
Forrás: MTI