Miért Hagyó a hunyó?
A politikusok büntetőügyei, de már azok árnyéka is zajos visszhangot ver a sajtóban. Mégis, a pártok az utóbbi napokban nem a már gyanúba keveredett embereiket hívják vissza. Pedig lenne miből szemezgetni.
2010. február 4. csütörtök 07:52 - Pénzes Dávid
Az újságok tele vannak Hagyó Miklósról szóló
cikkekkel. Ez persze természetes, hiszen a volt főpolgármester-helyettes felelőssége a BKV-botrányok kapcsán többször is felmerült, most pedig bizonyossá vált: a közlekedési vállalat vezetői terhelő vallomást tettek rá. Ez egy kampány közepén nyilvánvalóan kellemetlen dolog, így a Szocialista Párt nem is várt sokat, azon nyomban felszólították Hagyót, mondjon le a budapesti listás helyéről, az egyéni választókerületben való indulásáról, valamint jelenlegi közgyűlési mandátumáról.
Ezt Hagyó kedden délután végül meg is tette. Mondhatnánk azt is, hogy most már nemcsak az MSZP, de a szavazásra jogosultak is hátradőlhetnek, hiszen immáron nincsenek rázós emberek, akik a közélet tisztaságát veszélyeztetnék. Hihetnénk, hogy akire szavazunk az tiszta. Pedig nem feltétlenül.
Fidesz problémák
Meggyes Tamás
Meggyes Tamás fideszes polgármester indítványára a testület fideszes többsége elfogadta, hogy az összes nyílt előterjesztésről vita nélkül szavazzanak, a kérdéseket és az interpellációkat pedig a napirendek közül is törölték. Ez lényegében az ellenvélemények elhallgattatását jelenti. Meggyes Tamás szerint javaslata nemes célt szolgál: így az ülések nem válnak „az olcsó kampány martalékává”. Az ellenzéki oldal szerint viszont ez a demokrácia újabb csődje, ezért az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordulnak. Ha a jobboldali többséggel elfogadott szervezeti és működési szabályzat meg is engedi a vita „betiltását”, azt az Ab megsemmisítheti.
Rögtön itt van egy régi ismerős: Nagy Gábor Tamás, az első kerület fideszes polgármestere, aki a Várbazár hasznosítása körüli ügyekbe majdnem belebukott, újra indul. A polgármester ellen fegyelmi eljárás is folyt, ám végül maradt a hivatalában és jelenleg is ő a Fidesz jelöltje.
Aztán itt van egy másik kedvenc, szintén a Fidesz képviseletében: Meggyes Tamás, Esztergom polgármestere. Az ő egészen furcsa, és sokszor a törvényesség határán mozgó ügyei szintén elég nagy
sajtónyilvánosságot kaptak, ám mindhiába: a mai napig bírja a párt bizalmát.
Érdekes, hogy a teljesen becsületes Mádi Ferenc, akire húsz éves politizálása alatt egyetlen egyszer sem vetült a gyanú árnyéka, távozni kényszerült a listákról és egyéni jelöltségtól is, csak mert egy szerencsétlen pillanatban mondott el egy a Fidesz számára kellemetlennek hangzó mondatot a vagyonadóról.
MSZP gubancok
Horváth Klára
Hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt nyomozást rendelt el a Központi Nyomozó Főügyészség egy „esetleg a hatáskörébe tartozó” bábolnai személy ellen – így tájékoztatták a sajtót az eljárásban illetékes hatóságnál. A hivatalos tájékoztatásban nem nevezték meg Bábolna polgármesterét, de a szövegkörnyezetből nyilvánvaló, hogy Bábolna polgármesteréről van szó. Bábolna polgármestere ellen tavaly december közepén tett feljelentést Budai Gyula, a Magosz szövetségi igazgatója. Azt állította, hogy a település polgármestere 85 hektár állami tulajdonú földet a legalacsonyabb ajánlatot tevő IKR Termelésfejlesztési és Kereskedelmi Zrt.-nek adott bérbe. A Magosz vezetője szerint előkerült egy szerződés is, ami azt bizonyítja: Horváth Klára húszmillió forint magánkölcsönt vett fel az IKR vezérigazgatójától. Ez a kölcsönszerződés hamis, miatta már korábban feljelentést tettem a rendőrségen – reagált a bábolnai polgármester
De nem kell túl sokat keresgélni az MSZP háza táján sem. Hatvani Csaba Terézváros alpolgármestere akit tavaly kétszer is gyanúsítotti sorba vettek a nyomozók: az első esetben (éppen, ahogy Hunvald György esetében) felmerültek gyanúsan alacsony áron eladott ingatlanok az Andrássy úton, amik eladását Hatvani is megszavazta. Másodszor pedig a VI. kerületi kerékbilincselési botrányhoz kapcsolódóan került a rendőrség látókörébe.
De ott van Horváth Klára Bábolna szocialista polgármestere is, aki ellen (ha nem is említik név szerint, de az ügy ettől még egyértelmű) nyomozás folyik, miközben az országos listán a 79.helyet kapta. Vagy Molnár Gyula Újbuda polgármestere, aki a Kopaszi-gát ügyében nagy eséllyel számíthat a Központi Nyomozó Főügyészség megkeresésére.
Mellélőttek?
Mindezek után érdekes, hogy éppen Hagyó Miklóst illetve Mádi Lászlót hívta vissza meglepő gyorsasággal pártjuk. Két embert, akikre - egyelőre - nem lehet semmi konkrétumot mondani. A két eset persze merőben más. Mádiról már szót ejtettünk, ő nem keveredett bele büntető ügybe. Hagyó neve viszont valóban felmerült a kiszivárgó hírek alapján Antal Attila és Balog Zsolt vallomásában, sőt állítólag a politikusra terhelő információkat árultak el. Ám ez még mindig nem jelenti, hogy Hagyó rács mögé kerül, vagy hogy egyáltalán gyanúsítottként hallgatják majd ki.
Éppen ezért érdekes az a pártdöntés, hogy mennie kellett. Hiszen a fent felsorolt emberek vidáman elindulnak pártjuk színeiben a választáson. Pedig rájuk tényleg súlyos vádak nehezülnek, komoly eljárások vannak folyamatban ellenük. Ezzel a későbbiekben akár csúnya foltot is hagyhatnak a párt arculatán.
Az csak a legsötétebb rémálmunkban merül fel, hogy esetleg azért kívánják ezeket a gyanúba, illetve konkrét büntetőügyekbe keveredett politikusokat a pártok a Parlamentbe juttatni, mert a képviselői mandátummal együtt jár a mentelmi jog is - azaz egyfajta jogi védelmet szándékoznak nekik adni, még mielőtt elítélhetőek lennének.
Ugye ez tényleg csak rémálom?