Filmszemle: folyik a mustra
Molnár György Ki/Be Tawaret című filmszemlés versenyfilmje sok szempontból rendhagyó produkció, bár többi filmjéhez hasonlóan ez is középosztálybeli történet elevenít meg. Mint a rendező elmondta: már a címet is úgy választotta, hogy figyelemfelkeltő legyen és minél többen beüljenek rá a moziba.
2010. február 5. péntek 09:53 - HírExtra
"Filmemben főszerepet játszik egy középkorú férfi és egy egyetemista lányka. A középkorú úr kifelé tart az életből, de szeretne még maradni kicsikét. A lány viszont eszelősen rohan befelé az élet sűrűjébe. Útjaik összeérnek, a nagyon nyitott és a kicsit zárt világ találkozik. A vad kislány némileg megszelídül, a középkorú úr pedig rájön, hogy talán még sincs mindennek vége " - mondta el a film játékos címének első feléről a rendező, a Tawaret szó jelentését azonban nem árulta el.
A két kulcsszerepet Kerekes Vica és Schlanger András játssza. A történetnek van egy harmadik főszereplője is, a középkorú férfi fia, akit Ötvös András alakít. A cselekmény dús és jellegzetesen a középosztály világában játszódik.
Életrajzi motívumok is végigvonulnak a filmen. A középkorú, kettős életet élő férfi éppenséggel a rendező is lehetne, hiszen a filmezés mellett a tanít és más közéleti szerepekben is "komolykodik". Másfelől a forgatókönyv részben Karafiáth Orsolya életének kifacsart, eltúlzott epizódjait, egyetemi kalandjait dolgozta fel - tette hozzá. A költőnő mellett később Lőrinczy Attila is bekapcsolódott a 91 perces film forgatókönyvének megírásába, amely alapvetően Molnár György munkája.
Mint mondta, filmje csöppet a Terézvárosról szóló szerelmi vallomás, a fővárosnak ez a része eddig is csaknem minden munkájában megjelent. "Százharminc éve itt él a családom. Ide jártam iskolába, itt nőttek fel a gyerekeim, az Epreskertben tanítok. Kötődöm ehhez a helyhez. Mostanában került a kezembe az Elfelejtett képek című MTI-album, amelyben a város korabeli arcai jelennek meg. A honszeretet nem csak a vidékhez a tájhoz való kötődést jelentheti, az embernek a Terézváros is lehet szeretett, szűkebb pátriája".
A Ki/Be Tawaret születéséről elmondta, hogy a stábnak mindössze 22 napja volt a forgatásra. A televíziós pályázaton nyertek pénzt, és bár egy ilyen mozihoz négyszeres költségvetésre lett volna szükség, mégis megvalósították.
"Nagy a gyakorlatom, hogyan lehet kevés pénzből forgatni és ez ne látszódjék meg a művön. Először is egyáltalán nem lehet megélni belőle, aztán olyan barátok kellenek hozzá, akik egyszerűen csak azért jönnek, mert örülnek, hogy együtt dolgozhatunk" - árulta el a rendező.
A film operatőre Csukás Sándor, a vágó Király Ferenc, a díszlet és jelmeztervező Dévényi Rita, a producer pedig Kántor László volt.
Molnár György Keleti Márton és Makk Károly tanítványa. Tévé- és játékfilmjei sokszor irodalmi ihletettségűek. Műveivel mintegy negyven díjat nyert, négyszer kapta meg a Veszprémi Tévétalálkozó Fődíját és Magyar Filmszemlén is többször díjazták. Az Anna filmjével a salernói fesztivál nagydíját nyerte 1995-ben. Balázs Béla-díjat 1990-ben kapott, 2003-tól érdemes művész. Olykor színházi rendezőként is dolgozik, publikál és tanszékvezető a Magyar Képzőművészeti Egyetemen.
Forrás: MTI