Népszerűek a bfeketetési alapok
Rendkívül népszerűek lettek mára Magyarországon a befektetési alapok - mutat rá a Budapest Alapkezelő, a cég vezérigazgatója, Fatér Gyula szerint ezt támasztja alá a BAMOSZ legutóbbi negyedéves jelentése is.
2010. február 9. kedd 22:00 - HírExtra
A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) hétfőn közzétett negyedéves összesítése alapján a részvényalapokon lehetett a legnagyobb hozamot elérni tavaly, ugyanakkor a legtöbb tőke a likviditási és a zártkörű értékpapír alapokba áramlott az elmúlt év egészét tekintve, míg a tavalyi negyedik negyedévben a pénzpiaci alapokba fektették a legtöbb pénzt a befektetők.
Tavaly a negyedik negyedévben 148 milliárd forint új tőke érkezett a befektetési alapokba, ennek többsége a lakossági befektetőktől származott, a piaci teljesítmények pedig további 67 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát. Az év egészében 328 milliárd forint volt az alapok összesített hozama.
A BAMOSZ adatai szerint az alapok vagyona az év utolsó negyedévében 8 százalékkal, a tavalyi év eleje óta pedig 18 százalékkal nőtt, így 2009 végén 3 ezer milliárd forintot tett ki. A BAMOSZ tagcégei által kezelt összes vagyon az utolsó negyedévben 3 százalékkal, míg az év egészében csaknem negyedével bővült, az év végén 4.666 milliárd forintot tett ki.
A Budapest Alapkezelő vezérigazgatója rámutatott: a 2008-2009-es éveket jellemző igen magas betéti kamatok "olvadása", nagyarányú csökkenése a befektetők figyelmét is az alapok felé irányította. Úgy vélte: az ügyfelek szinte minden befektetési alapra vevők voltak.
Fatér Gyula szerint a pénzpiaci alapok mára a hozamukkal, illetve teljes likviditásukkal a bankbetétek méltó versenytársaivá váltak, a kötvény- és részvényalapok pedig 2009 márciusa óta egyre inkább keresettek lettek. Véleménye szerint a hitelezés csökkenése, a lakosság által felvett új hitelek mérséklődése következtében az a helyzet állt elő, hogy a megtakarítások jelentősen megugrottak.
Rámutatott: "aki hitelt akart felvenni, de nem jutott hozzá, végső soron megtakarította az önrészt, akinek pedig volt hitele és csökkenteni tudta a fogyasztását, az gyakorlatilag tartalékot tett félre".
Forrás: MTI