Kiállítással búcsúznak a párkányi Hídőrház lakói
Kulturális-művészeti projekttel búcsúznak szombaton Párkánytól (Stúrovo) és Esztergomtól a Mária Valéria híd Hídőrházának jelenlegi lakói, egy japán-kubai művészpár - írja az Új Szó című pozsonyi napilap pénteki számában.
2010. február 12. péntek 14:35 - HírExtra
A párkányi Hídőrházban és a városi múzeumban mutatja be a Poesia excentricamostpons hídpons című kulturális-művészeti projektjét a tavaly októberben három hónapra a párkányi Hídőrházba beköltözött japán Kanako Tsuruta és a kubai 1Rey, azaz Rey Alfonso Jimenez, valamint gyermekük, Haru Era (Kék Tavasz).
A fényképekből, hangfelvételekből, rajzokból, festményekből, nyomtatott grafikából álló installáció az itt töltött három hónap tapasztalatait és meglátásait önti művészi formába.
Kanako Tsuruta formaművész Tokióban, Spanyolországban és Németországban végezte tanulmányait. Főként természetes anyagokkal – kövek, kagyló- és üvegdarabok – dolgozik. 1Rey német-kubai szobrászművész, muzeológus, művészeti tervező Havannában született. Egyik alapítója a Fiatal Művészek Nemzetközi Társaságának. A család Kölnben él.
A lakásként és műteremként szolgáló Hídőrházat Párkány városa bocsátotta a művészek rendelkezésére. A hídőrök párkányi tartózkodását anyagilag a Svájcban élő Frühauf házaspár támogatja, akik segítenek a jelöltek kiválasztásában is. A projekt létrehozója is a párkányi származású Frühauf Károly volt. A hídőr tisztségének betöltésére olyan művészek vagy tudósok alkalmasak, akiknek ténykedése ország- és időhatárokat szel át és művészetükkel, a tudomány eszközeivel igyekeznek leküzdeni a mentális, szociális, vallási és politikai határokat.
A hídőrök feladatai közé tartozik egyebek között a Mária Valéria híd megfigyelése. Észrevételeiket, benyomásaikat a hídőrnaplóba jegyzik fel. Emellett fontos, hogy kapcsolatot létesítsenek az itt élőkkel, hiszen a Hídőr-projekt célja a kapcsolatépítés, a kapcsolattartás is.
Forrás: MTI