A nagy kérdés: az MSZP visszaléphet a Fidesz javára?
Az MSZP szóvivője szerint még elméleti síkon is nehéz most arra válaszolni, hogy a szocialisták a második fordulóban visszalépnének-e a Fidesz javára; Budai Bernadett ennek kapcsán hivatkozott arra, hogy nem ismerik a Fidesz programját és az ellenzéki pártnak tartózkodnia kellene az antidemokratikus megnyilatkozásoktól.
2010. február 26. péntek 14:30 - HírExtra
Budai Bernadett pénteki budapesti sajtótájékoztatóján az MTI kérdésére azt mondta, hogy a visszalépésnek két feltétele van, amellett, hogy valószínűleg nem kerül rá sor: ismerniük kellene a Fidesz programját és az ellenzéki pártnak tartózkodnia kellene az antidemokratikus megnyilatkozásoktól.
Szavai szerint még teoretikusan is nehéz erre a kérdésre úgy válaszolni, hogy a Fidesznek "rendre vannak antidemokratikus megnyilvánulásai". Ilyen párt pedig nyilvánvalóan nem alkalmas az összefogásra - vélekedett.
Hozzátette, hogy azért sem tud, még elméleti síkon sem válaszolni erre a kérdésre, mert a Fidesz programja még nem ismert.
Budai Bernadett egyúttal hangsúlyozta: az MSZP meglepetést fog okozni a választásokon, sokkal jobb eredményt fog elérni, mint amit a mostani közvélemény-kutatások mutatnak.
Az MSZP szóvivője fontos célnak nevezte, hogy antidemokratikus erő ne győzhessen le egyetlen demokratikus erőt sem.
A Népszabadság pénteken írt arról Gyulai Attila és László Róbert, a Political Capital két elemzője véleményét alapul véve, hogy a szocialisták nagy dilemmája: az esetleg a szélsőjobb felé billenő körzetekben az első forduló után vissza kell-e léptetni a jelöltet a Fidesz javára, hogy a Jobbik térnyerését megakadályozzák.
A lap emlékeztetett arra, hogy tizenkét olyan körzet volt a tavalyi EP-választáson, ahol a Fidesz nem érte el az ötven százalékot, a Jobbik viszont megelőzte az MSZP-t. A Népszabadság utalt arra, hogy a Political Capital elemzői szerint ha az MSZP a szélsőjobbra billenő körzetekben végül állva hagyja a jelöltjét, nagy eséllyel a Jobbikot juttathatja mandátumhoz.
Az MSZP felső vezetése a Népszabadság információi szerint eddig csak informálisan foglalkozott a lehetséges forgatókönyvekkel, és javaslatot tett központi üzenetekre is arra az esetre, ha a politikusokat ezzel szembesítenék. A lehetséges válaszok között szerepel a lap szerint: a választásokon az MSZP meglepetést fog okozni; a Fidesz sem jelentette még ki, hogy visszalép majd az MSZP javára; az antidemokratikus erő ne győzzön demokratikus erő felett, és ennek érdekében sokféle összefogás megfontolandó; ahhoz azonban, hogy a Fidesz és Orbán Viktor bizonyítsa demokratikus elkötelezettségét, az ellenzéki pártnak még sok kérdésre kell válaszolnia.
Forrás: MTI