Akiknek jó, ha bukik az OTP
Január közepe óta ismét emelkedésnek indult az OTP árfolyamának az esésére játszók pozíciómérete az Egyesült Államokban.
2010. március 4. csütörtök 09:23 - HírExtra
A legfrissebb adatok szerint február közepén összesen 6 millió 538 ezer OTP-részvényre volt nyitott short pozíció az Egyesült Államokban, aminél magasabb értéket utoljára október közepén mértek - írja [1] a Napi.
A válság kirobbanása előtt mindössze 436 ezer volt az ilyen típusú pozíciók állománya, amit azért óvatosan kell kezelni, mert 2008 őszétől kötelező az ilyen pozíciókat közölniük a szereplőknek, s elképzelhető, hogy az eleinte mért adatok csak az adatszolgáltatás beindulásának tudhatók be.
Az már beszédesebb, hogy a piac mélypontján, 1500 forint körüli OTP-árfolyamnál hajszál híján 13 millió részvényre volt short pozíció nyitva. A tavaly március közepétől tartó emelkedés során január végéig ezek több mint felét zárták, 5,8 millió darabra csökkentve az állományt. Az egyik magyar brókercég egy bizonyos algoritmus alapján naponta igyekszik megbecsülni, mennyi nettó intézményi vevő, illetve eladó volt a legnagyobb papírokban a Budapesti Értéktőzsdén. A március közepe óta összesített adatok szerint a BÉT-en összesen nettó 3 millió darab körüli OTP-vétel jelentkezett intézményi oldalról, ha helyesek a számok, akkor a shortzárók mellett a portfólióbefektetők, intézmények az elmúlt egy évben inkább eladók voltak a bankpapír piacán.
A shortállomány drasztikus csökkenése, majd január vége óta fokozatos újranyílása nemcsak itt jellemző folyamat, a New York-i értéktőzsdén is megfigyelhető. A legtöbb részvényre 2008 júliusában volt nyitva eladási pozíció, 28 millió darab, a krachot követően kisebb-nagyobb megszakításokkal folyamatosan csökken a szám. Idén ősszel 17 millió közelébe csökkent a mennyiség, majd január végétől kisebb emelkedésnek indult, február közepén 18,3 millió darabra duzzadt, ez a 2009. augusztusi értéknek felel meg.
Forrás: Napi Gazdaság