Fellélegző gazdaság, felsóhajtó kisvállalkozók
Az idei második félévtől éves összehasonlításban már bővülhet a magyar gazdaság, 2010 egészére azonban a gazdasági teljesítmény stagnálása várható - vélekedtek szerdán az MTI által megkérdezett elemzők.
2010. március 10. szerda 13:20 - HírExtra
Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője elmondta, az ipar visszaesésére lehetett következtetni a korábban publikált ipari termelési adatokból, a már közzétett januári adatokból azonban már javulás látszik az idei első negyedévben. Barta György, a CIB Bank makroelemzője is arra számít, hogy az év közepétől lassú fellendülés indulhat, de az év egészében szerinte is stagnálás várható.
Hangsúlyozta: sok függ attól, hogy a következő magyar kormány milyen gazdaságpolitikát céloz meg, ám bizonyos értelemben ők is "fiskális béklyóban" lesznek. Barta György szerint egy, a piaci körülmények által alátámasztott további jegybanki kamatcsökkentés is támogathatná a növekedést.
Az elemző szerint továbbra is az export maradhat a gazdaság húzóereje a következő hónapokban. Hozzáfűzte ugyanakkor: az erős nettó export nem feltétlenül pozitívum, mivel az elsősorban az import visszaesésének köszönhető, mivel a belső kereslet továbbra is nagyon gyenge.
Az Equilor elemzői szerint az európai uniós átlagnál nagyobb mértékű magyar recessziót a külkereskedelmi aktivitás húzza felfelé, míg a tartósan gyenge belső kereslet nyomás alatt tartja, így a magyar gazdaság kilábalása a recesszióból hosszan elnyúló lesz.
A kisvállalkozások üzleti várakozásai tovább javultak februárban, míg a nagyvállalati kör kissé pesszimistábban ítéli meg a kilátásokat. Az Ecostat nagyvállalati TOP-100 konjunktúra-index értéke egy hónap alatt 2,3 százalékponttal 69,5 százalékra csökkent, míg a kis- és középvállalati index 5,4 százalékponttal 73,2 százalékra emelkedett - közölte legfrissebb felmérését az Ecostat. Az előző hónapban, januárban mindkét körben mérsékelten javultak a bizalmi mutatók.
A kutatóintézet előrejelzése szerint a magyar gazdaság a belső piac pangása következtében legfeljebb az idei év második felében növelheti teljesítményét, éves szinten stagnálás közeli állapottal lehet számolni. A kilábalás döntően a nemzetközi kereskedelem élénkülésétől, a pénzügyi, termelő befektetések beindulásától függ.
Forrás: MTI