2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Hiányos a bérkoldulás szankcionálása

Az ombudsman szerint hiányos a bérkoldulás, az úgynevezett "koldusmaffia" szankcionálása; Szabó Máté ezért a vonatkozó jogszabályok módosítására kérte fel az igazságügyi és rendészeti minisztert.
2010. március 18. csütörtök 13:48 - HírExtra
Szabó Máté, csütörtökön az MTI-nek küldött közleményében az országos rendőrfőkapitánynak pedig azt javasolta, találjon megoldást arra, hogy, a kolduláson tetten ért személyeket az eljárás azonnali lefolytatása érdekében miként állíthatják a rendőrök közvetlenül az illetékes önkormányzati szabálysértési hatóság elé.

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa javasolta továbbá, fontolják meg egy olyan ingyenesen hívható "zöld szám" bevezetését, amelyen az állampolgárok bejelenthetik a koldulással kapcsolatos észleléseiket, észrevételeiket.

Az ügy előzménye, hogy hajléktalanok, illetve az őket segítő szervezetek vetették fel az ombudsmannak a bérkoldulás, a "koldusmaffia", problémáját, azt, hogy többeket koldulásra kényszerítenek, vagy a koldulásból származó bevételüket elveszik.

Szabó Máté megkeresésére - közlemény szerint - az Igazságügyi és Rendészeti, és az Önkormányzati Minisztérium is azt közölte: nem tudnak úgynevezett koldusmaffiák létezéséről. Az ombudsman hasonló választ kapott az országos rendőrfőkapitánytól és a regionális közigazgatási hivatalvezetőktől is.

Az ombudsman szerint azonban a válaszokból kiderült az is, hogy információhiányról van szó, mert a jelenlegi statisztikai rendszer nem tartalmazza a "bérkoldulás", illetve a "koldultatásra kényszerítés" fogalmakat.

Arra mutatott rá, hogy a szabálysértési törvénynek, a bűnmegelőzés nemzeti stratégiájáról szóló országgyűlési határozatnak és kormányrendeletnek sincs olyan rendelkezése, mely elkövetési magatartássá nyilvánítaná a bérkoldultatást, illetve a koldulásra kényszerítést.

Szabó Máté a koldulás jelenségével kapcsolatban arra mutatott rá, hogy az "szoros összefüggésben áll az állam szociálpolitikájával, foglalkozáspolitikájával, erkölcsi állapotaival". Mint írta, számolni kell az állampolgárok közérzetének és közlekedési biztonságérzetének romlásával, és azzal, hogy a probléma egyszerre jelent szociális és rendészeti kérdést.

Szabó Máté hivatalba lépése óta több vizsgálatsorozatban elemezte a társadalom perifériájára szorult emberek sajátos életviszonyait és a többi között arra is figyelmeztetett: a társadalom nem szemlélheti a jelenséget közönnyel, kirekesztő módon.

Az ombudsmannak ugyanakkor nincsenek eszközei a megoldásra, ám lehetősége van felhívni a figyelmet a jogi környezet változtatásának szükségességére, ezért is kezdeményezte most a jogszabály-módosításokat - írta.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását