Ha a Fidesz nem lesz képes a nemzeti ügyeket megfelelően képviselni, az a Jobbik további erősödését okozhatja - állítja Fritz Tamás politológus, aki szerint a magyar emberek szeretnek egy "jó királyt" választani maguknak.
2010. március 30. kedd 07:39 - Nagy András
Hat párt állíthat országos listát. Ön szerint melyik milyen esélyekkel indul harcba, illetve mi a választás legnagyobb kérdése?
A Fidesz győzelmét most már tényleg semmi nem veszélyezteti. Lesz-e kétharmados többsége a következő Parlamentben, ez a legnagyobb kérdés. Én azt látom, hogy nagyon a határán lesz a minősített többségnek. Centiken fog múlni, és nagyon rezeg a léc. Az MSZP-nek pedig a Jobbikkal kell megküzdenie a második helyért. Ebben a pillanatban nem tartom elképzelhetetlennek, hogy a Vonáék szorosan, de megelőzik a szocialistákat. Mindkét párt valahol tizenöt és húsz százalék között végez majd.
Kettejük közül melyiknek vannak inkább tartalékai?
Fritz Tamás
Fritz Tamás, a polgári politológus reprezentánsa, akiről két szállóige is elhíresült: "egy következmények nélküli ország" és az "előrehozott választások". Az előbbit több mint egy évtizede, az utóbbit nagyjából öt éve rappeli az országnak, de nem politikusként tőle hangzott el a legtöbbször az illegitim kormány, morális válság, velejéig korrupt és alkalmatlan szófordulat is. Az MTA Politikai Tudományok Intézetének főmunkatársa, számos könyv és tanulmány szerzője, a Fidesz iránt érzett szimpátiáját érveiben sokszor hangoztató elemző, aki a Magyar Nemzetben, Magyar Hírlapban és nagyritkán a Magyar Demokratában is publikál. A Hír TV gyakori vendége, idézettje, az Árokásó irodalomhoz köthető műve az Árok két oldalán – írja Frtiz Tamásról CRL az árokásó című blogon.
Mindkét párt esetében látok esélyt bizonyos tartalékmozgósításra. Érdekes módon a Jobbik konyhájára éppen az hozhat még egy-két százalékot, hogy mind a Fidesz, mind az MSZP élesen támadja az utóbbi napokban. Ez könnyen ellenhatást vált ki ugyanis. A szocialistáknak pedig a baloldali szavazótáborra oly jellemző „riadó effektus” jelenthet némi pluszt.
Mi a helyzet az MDF-el, az LMP-vel, illetve a CM-el?
Nagyon határozottan ki merem jelenteni, hogy hárompárti lesz a következő Parlament.
Az MDF például morálisan nagyon elhasználódott.
Bokros Lajos sem lehet gyógyír a Fórum bajára?
Nem, mert egymagában nem képes ellensúlyozni az anomáliákat. Az az értelmiségi kör, amely számára vonzó lehet az ő jelenléte, önmagában kevés a boldogsághoz. Ahhoz kellenének régi, szorgos MDF-törzsszavazók is. Ám ezek az elmúlt hetek és hónapok katasztrofális eseményei miatt mára eltűntek.
Visszatérve a „kicsikre”: mi a helyzet a Lehet Más a Politikával és a Civil Mozgalommal?
Ők ma abban a helyzetben vannak, hogy még négy évre van szükségük ahhoz, hogy igazán beérjenek. Alakulgatnak, és nagyon nagy dolgot vittek véghez azzal, hogy nagy nevek nélkül mind tizenkilenc megyében és fővárosban is tudtak listát állítani. Népszerűségüket, csakúgy, mint a Seres Mária féle Civil Mozgalom az emberek általános kiábrándultságának köszönhetik. Az LMP véleményem szerint 2-3 százalék lesz jó, a CM azonban múlóbb jelenség, nekik az egy százalék elérése is nagyon nehéz lesz. (Ha ez sikerülne nekik, a következő ciklusban állami támogatásra lennének jogosultak – a szerk.)
Milyen politikai-társadalmi következménye lesz a 2010-es voksolásnak?
A küszöbön álló egypárti, erős felhatalmazással bíró kormányzás bizonyosan átalakítja a magyar politikai életet. Az erős, egypárti, már-már hegemonisztikus hatalmi berendezkedésnek egyébként vannak hagyományai Magyarországon. Gondoljunk csak Tisza Kálmán balközép Szabadelvű Pártjára a múlt század elejéről, vagy a Horthy, sőt a Kádár-korszakokra. Lássuk be, a magyar ember szeret egy „jó királyt” választani magának, mert azt szeretik, ha nem kell sokat foglalkozni a nagypolitikai kérdésekkel, ha van aki a fontos kérdéseket elrendezi helyette. Most is ennek jöhet el az ideje, de hogy Orbán Viktor és a Fidesz egy, esetleg több ciklust tölthet hatalomban, az attól függ, mennyire lesz „jó királya” az országnak.
Akár jó lesz, akár nem, ellenzékkel mindenképp számolnia kell.
Az ellenzék most nagyon nehéz helyzetben lesz. Az MSZP a mostani veresége után nagyon lassan fog tudni újraépítkezni, a Jobbik kapcsán pedig az a kérdés, mennyire lesz képes megőrizni a tisztaságát a Tisztelt Ház falain belül. Az sem mindegy, hogy a Fidesz mennyire lesz képes a nemzeti ügyeket a jobboldal számára képviselni. Ha ez nem fog menni neki, akkor az a Jobbik további megerősödését okozhatja.
Ha most sikerül rendbe tenniük az országot, akkor maradhatnak akár 8 évet, vagy még tovább!
Csak nekik van megfelelő támogatottságuk a reformok véghezviteléhez!