A tudósok becsülete
A brit parlament alsóházának tudományos és technológiai bizottsága kiállt a Kelet-angliai Egyetem Klímakutató Központjának tudósai és vezetője mellett a tavaly novemberben kirobbant emailbotrány ügyében.
2010. március 31. szerda 18:10 - HírExtra
A bizottság vizsgálata során arra a következtetésre jutott, hogy a kutatóintézet tudósai, valamint vezetője, Phil Jones az éghajlattudományi körökben elterjedt gyakorlatot követték, amikor a kérések ellenére nem adták ki a kutatásaik alapjául szolgáló nyers adatokat és a számítógépes programok kódjait. A bizottság azt is megállapította, hogy a kutatók nem kísérelték meg szándékosan félrevezetni a közvéleményt a klímaváltozással kapcsolatban.
A képviselők ugyanakkor úgy vélték, hogy a botrány megelőzhető lett volna, ha a kutatók a bevett gyakorlat ellenére kiadják a kért információkat. A jelentés ezért az éghajlati kutatások nyers adatainak, módszertanának és programkódjainak hozzáférhetővé tételét sürgeti, mivel a klímatudomány "nagy jelentőségű, és feddhetetlennek kell lennie".
A vizsgálati jelentésben kijelentik azt is: nem látnak indokot arra, hogy kétségbe vonják a tudományos konszenzust, miszerint az éghajlatváltozás jelenleg zajlik, és az emberi tevékenység váltja ki.
Mint ismeretes, 2009. november végén kiszivárgott az egyetem klímakutató központjában dolgozó egyes tudósok több ezer emailből álló levelezése, melynek egyes szakaszai a klímaszkeptikusok szerint arra utalnak, hogy a kutatók manipulálták, illetve elrejtették az adatok egy részét.
Olyan vádak is elhangzottak, melyek szerint a tudósok szándékosan közvetlenül a decemberi koppenhágai klímacsúcs előtt megpróbálták eltúlozni az éghajlatváltozás negatív hatásait.
Az ügyben csak Nagy-Britanniában három vizsgálatot rendeltek el, melyek közül az első zárult le most. Külön eljárásban vizsgálják majd, hogy a kutatók manipulálták-e az adatokat, egy harmadik vizsgálat pedig magát a központban folyó kutatást veszi majd górcső alá.
Phil Jones, a kutatóközpont igazgatója a vizsgálatok idejére lemondott posztjáról. Mint mondta, a vádaskodások az öngyilkosság peremére űzték.
Forrás: MTI