2024. november 22. - Cecília

Mi változtatta meg a dinoszauruszok fejformáját?

Az étrend alakíthatta a dinoszauruszok fejformáját - állítják amerikai kutatók, akik tanulmányukat a Journal of Vertebrate Paleontology című szaklap legújabb számában publikálták.
2010. április 1. csütörtök 18:46 - HírExtra
A Carnegie Természettudományi Múzeum gyűjteményében őrzik azt az 1921-ben előkerült dinoszauruszkoponyát, amelyről a felfedezés után majd kilenc évtizeddel derítették ki, hogy a Diplodocus fiatal egyedéről van szó - olvasható a Discovery Channel hírei között (http://news.discovery.com).

A Diplodocus (nevének jelentése: Kettős gerenda) hatalmas, robusztus alkatú dinoszaurusz volt, amely a mai Észak-Amerika nyugati részén élt a késő jura időszakban, 150 millió évvel ezelőtt. A hosszú nyakú, négy lábon járó, ostorszerű farokkal rendelkező állatok mellső lábai kissé rövidebbek voltak a hátsóknál, ezért a teste nagyjából vízszintesen helyezkedett el. Hossza elérte a 25 métert, súlya pedig a 10 tonnát. Lábai vaskosak voltak, akár az elefántoké. Hosszú nyakán kis fej ült, csekély tömegű aggyal. Orrnyílásai a koponya felső részén, majdnem a szemüregek között helyezkedtek el. A fogazatból ítélve a Diplodocus növényevő volt.

"Szokatlan alakú volt a Diplodocus koponyája: a felnőtt egyedeknek hosszú, előrenyújtott, négyszögletes pofájuk volt. Korábban azt feltételeztük, hogy a fiatal egyedek +arcberendezkedése+ is hasonló lehetett" - hangsúlyozta Jeffrey Wilson, a tanulmány egyik társszerzője.

Az "újra felfedezett" koponyáról azonban kiderült, hogy egészen másképp nézett ki, mint a felnőtt dinoszauruszoké, ami azt jelenti, hogy az egyedfejlődés során a Diplodocus igen nagy változásokon ment keresztül. "Mint a fiatal állatok esetében ez általános, szemei aránytalanul nagyobbak voltak, a pofája viszont kisebb" - magyarázta John Whitlock, a Michigani Egyetem paleontológusa, aki szintén részt vett a kutatásban.

Meglepetést okozott a fiatal Diplodocus pofájának formája: hegyes volt, nem pedig négyszögletes, mint a felnőtt egyedeké.

A paleontológusok szerint ez az átalakulás étrendi változásoknak volt köszönhető. A keskenypofájú "vegetáriánus" emlősök csupán a növények specifikus részeit fogyasztják el, míg a széles pofájúak válogatás nélkül tarolják le az útjukba kerülő aljnövényzetet. Pofájának alakjából ítélve a fiatal Diplodocus is válogatósabb lehetett, mint felnőtt fajtársai.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását