Kétharmados javaslatok az LMP-től
Több kétharmados javaslatot is be akar terjeszteni a parlamentnek a Lehet Más a Politika (LMP), ha bejut az Országgyűlésbe - jelentette be Schiffer András kedden Budapesten.
2010. április 6. kedd 11:13 - HírExtra
Az LMP listavezetője sajtótájékoztatóján többek között arról beszélt, hogy a túlsúlyos miniszterelnöki hatalom miatt olyan változtatásokat szeretnének elérni, amelyek hatékonyabb ellenőrzést tesznek lehetővé a mindenkori kormányfői hatalommal szemben.
Az LMP közjogi következményeket fűzne a bizottsági, illetve a sorozatos interpellációs leszavazásokhoz, a költségvetési törvényjavaslat elutasításához, illetve ahhoz, ha a jogalkotó az Alkotmánybíróság (Ab) által megállapított mulasztásos alkotmánysértést a megszabott határidőig nem orvosolja.
A párt az antikorrupciós politika jegyében megerősítené az ombudsmanok és az Állami Számvevőszék hatáskörét.
Törvényben szabályoznák, hogy a független közjogi intézmények vezető tagjait, például az alkotmánybírákat, a számvevőszéki vezetőket, az ombudsmanokat, a főügyészt és a főbírót ne lehessen újraválasztani.
Schiffer András kijelentette, szükség van a képviselők mentelmi jogára, de annak érdekében, hogy ezzel ne lehessen visszaélni, kezdeményezik, hogy efölött az Alkotmánybíróság kontrollt gyakorolhasson.
Az LMP a választási rendszerben is több javaslatot akar tenni. Az ajánlószelvényeket úgynevezett morális kaucióval helyettesítenék, a parlamentbe jutási küszöböt ötről három százalékra szállítanák le, illetve lehetővé tennék, hogy a választók a jelöltekkel kapcsolatos személyes preferenciáikat is érvényesíthessék a pártlistákon.
Emellett rendezni kívánják a párt- és a kampányfinanszírozás kérdését, valamint maximálnák, hogy egy-egy politikus hány cikluson keresztül tölthet be valamely közhatalmi, például képviselői vagy polgármesteri tisztséget.
Az LMP törvényben szabályozná az állami és az önkormányzati cégek hirdetési gyakorlatát. Schiffer András véleménye szerint sok esetben az önkormányzati cégek hirdetési politikáján keresztül "a helyi nyilvánosságot meg lehet fojtani". A párt egyúttal megtiltaná a helyi képviselő-testületek – üzleti érdekből elrendelt – zárt ülésezését.
A listavezető célként fogalmazta meg, hogy a helyi képviselő- és polgármester-választáson csak az adott településen élő polgár indulhasson. Demszky Gábor főpolgármesterre utalva azt mondta, így nem fordulhatna elő, hogy valaki Budakesziről irányítja Budapest életét.
Az LMP könnyítene a helyi népszavazás érvényességi feltételein, továbbá az álláspontok egyenrangú bemutatása érdekében szabályozná a helyi és országos népszavazási kampányokat.
Schiffer András kérdésre válaszolva cáfolta, hogy Kóka János SZDSZ-frakcióvezető volt sógora anyagilag támogatta volna az LMP-t. Hazugságnak nevezte azt a felvetést is, hogy Kóka János "több egykori embere" és több volt szabad demokrata is szerepet kapott az LMP-ben.
Arra a felvetésre, hogy az LMP kampányfőnöke korábban a szabad demokrata Horn Gábor kampánystábjában is dolgozott azt felelte, hogy Karácsony Gergely korábban máshol szerzett kampánytapasztalatokat. Egyéb, az újságírók által felvetett nevekre pedig azt mondta, hogy azokat eddig még nem is hallotta.
Forrás: MTI