2024. november 22. - Cecília

Aki zsidókat mentett

A zsidó és keresztény emberek közötti megbékélés jegyében emlékeztek meg szerdán Szombathelyen Kovács Sándor egykori szombathelyi római katolikus megyés püspök vészkorszakban végzett embermentő tevékenységéről.
2010. április 14. szerda 15:58 - HírExtra
Az emlékkonferenciát a szombathelyi zsidó hitközség vezetői kezdeményezték a holokauszt 66. évfordulója alkalmából, hogy emlékeztessenek azokra, akik minden lehető eszközzel megkísérelték menteni a méltóságuktól megfosztott, megbélyegzett, üldözött, vallásuk vagy származásuk miatt halálra szánt embereket.

Veres András szombathelyi megyés püspök megnyitójában úgy fogalmazott: 1944-ben, a megszállás után az egyházak és a nyilas rezsim között nagyon feszült, időnként ellenséges volt a viszony, a katolikus papok többsége ugyanis szembeszállt a nyilas eszmékkel, prédikációikban elítélően nyilatkoztak a nyilasok tetteiről, de számos olyan pap is volt aki nyíltan kiállt a meghurcolt zsidóság mellett.

A püspök Kovács Sándorra emlékezve elmondta, azért nem engedte a kispapokat Szombathely utcáin sétálni, mert akkoriban kötelező volt a nyilas köszöntés, Szálasi éltetése.

Veres András szólt Tóth György kőszegi káplánról is, aki bátran kiállt a gettóba zárt emberek mellett.

A konferencián Katona Attila történész és Dobos Mariann író, irodalomtörténész idézte fel a vészkorszak napjait, Magyarország 1944. március 19-én bekövetkezett német megszállását és az azt követő nyilas uralom napjait.

Sil Aba Ferenc ferences szerzetes, aki Kovács Sándor közvetlen munkatársa volt, visszaemlékezésében arról beszélt, hogy a püspök igyekezett menteni a zsidó származású embereket, támogatta, hogy a szerzetes rendházak menedéket nyújtsanak az üldözötteknek, felemelte szavát a szombathelyi gettó létrehozása, az emberek faji, vallási alapú megkülönböztetése, a személyi szabadság megsértése ellen is.

Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi az emlékkonferencián mondott zárszavában arról szólt, a közös szombathelyi megemlékezés az isteni tanítás megvalósulását és az emberi szolidaritás erősítését szolgálta, és hozzájárul a zsidók és keresztények közötti megbékéléshez.
A főrabbi hangsúlyozta: fontos, hogy napjainkban minden tisztességes keresztény és zsidó ember határozottan felemelje a szavát a gyűlölet megnyilvánulásai ellen.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását