Mennyit ér a pakisztáni hatóság?
Elmarasztalta a pakisztáni hatóságokat a Benazir Bhutto volt pakisztáni kormányfő halálának körülményeit vizsgáló ENSZ-bizottság.
2010. április 16. péntek 08:56 - HírExtra
A 65 oldalas jelentésben a bizottság tagjai megállapították, hogy a politikus halála megelőzhető lett volna, ha a Pervez Musarraf vezette kormány, Pandzsáb állam kormányzata és a ravalpindi kerületi rendőrség a politikust fenyegető "rendkívüli biztonsági kockázatok ismeretében" meghozták volna a megfelelő biztonsági intézkedéseket.
A vizsgálóbizottság szerint a pakisztáni rendőrség "szándékosan" nem vizsgálta ki hatékonyan a merénylet hátterét, és a nyomozást "jelentősen hátráltatták" a hírszerzési ügynökségek, illetve egyéb kormányzati hivatalok.
Benazir Bhutto életét 2007. december 27-én egy öngyilkos merénylő oltotta ki Ravalpindi városában, választási kampányának egyik nagygyűlése után, két hónappal azt követően, hogy ellenzéki vezetőként hazatért száműzetéséből. Az előző pakisztáni kormány és a brit rendőrség által lefolytatott vizsgálat egy az al-Kaidához kötődő szélsőségest vádolt meg a gyilkossággal. Bhutto környezete azonban nyíltan arra célozgatott, hogy Musarrafnak és szövetségeseinek közük volt a merénylethez.
A bizottság, amelynek élén a chilei ENSZ-nagykövet áll, nem nevezett meg konkrét gyanúsítottakat. Sürgette ugyanakkor a pakisztáni hatóságokat, hogy folytassanak le "komoly és hiteles" vizsgálatot annak felderítésére, hogy ki volt a merénylet értelmi szerzője, és ki hajtotta azt végre. "Bár Benazir Bhutto egy 15 és fél éves öngyilkos merénylő támadásában halt meg, senki nem hiszi, hogy ez a fiú egyedül cselekedett" - állt a jelentésben.
A világszervezet jelentését eredetileg március végén hozták volna nyilvánosságra, de végül a pakisztáni államfő - egyben Benazir Bhutto özvegye - kérésére ezt néhány héttel elhalasztották. Iszlámábád azt kérte a vizsgálóbizottságtól, hogy próbáljon meg meghallgatni két - meg nem nevezett - államfőt, akik állítólag halála előtt figyelmeztették a meggyilkolt politikust, hogy "komoly veszélyek fenyegetik az életét".
Forrás: MTI