Örökölhető a terhesség alatti reggeli rosszullét?
Háromszor gyakrabban jelentkezik súlyos reggeli rosszullét, émelygés, hányás azoknál az állapotos nőknél, akiknek az édesanyja is hasonló problémától szenvedett terhessége idején - állapították meg norvég kutatók.
2010. április 30. péntek 15:10 - HírExtra
A várandós nők mintegy 2 százaléka szenved vészes terhességi hányástól (hyperemesis gravidarum), amely akár kórházi kezelést is igényelhet. A BBC hírportáljának (http://newsvote.bbc.co.uk) beszámolója szerint egy most közzétett tanulmányban 2,3 millió szülés adatainak elemzése során a kutatók megállapították, hogy háromszor nagyobb az előfordulása azoknál, akik édesanyjánál is jelentkezett ez az állapot.
Az eredetileg a British Medical Journal (BMJ) című orvosi folyóiratban pénteken közzétett tanulmány szerzői 1967 és 2006 közötti szülések adatait gyűjtötték össze, beleértve a terhességi szövődményekre vonatkozó feljegyzéseket is. Ase Vikanes, a norvég közegészségügyi intézet munkatársa csoportjával ezek alapján úgy találta, hogy míg a vészes terhességi hányás csupán 1 százalékos gyakorisággal fordul elő azoknál a várandós nőknél, akik anyjának nem volt ilyen problémája, addig 3 százalékos gyakorisággal jelentkezik azoknál, akik édesanyja is szenvedett az állapottól.
A kutatók úgy vélik, elképzelhető, hogy genetikai háttere van az esetleg kiszáradáshoz, súlyvesztéshez, netán a májfunkció zavarához vezető állapotnak, ám az is lehet, hogy az életmód által meghatározott környezeti tényezők hasonlósága okozza a családi halmozódást.
Forrás: MTI