Az emberek többsége nem ismeri a jogvédő hatóságokat - főleg mi nem
A posztkommunista országokban, köztük Magyarországon ismerik a legkevésbé az egyenlő bánásmódot biztosító hatóságokat az Európai Unióban - állapította meg egy felmérés, amely arra is rávilágít: a vizsgált kisebbségek közül a romákkal szembeni diszkrimináció tűnik a legerősebbnek.
2010. május 11. kedd 14:47 - HírExtra
Az Európai Unió Alapjogi Intézete által készített, a hétvégén bemutatott kiadványokat ismertetve Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy a kutatási adatok szerint az EU-ban a megkérdezettek 60 százaléka nem hallott még az egyenlő bánásmódot biztosító hatóságokról.
A jogtudatosítás a skandináv demokráciákban a legerősebb, míg a posztkommunista országok, közöttük Magyarország, az utolsók a rangsorban - írta Szabó Máté.
Az ombudsman közlése szerint az EU átlagában a polgárok 61 százalékának nincs tudomása arról, hogy országában törvény tiltja a diszkriminációt. A magyar megkérdezettek 49 százaléka nem tud az EU Alapjogi Chartájáról, míg ez az arány a romák körében 82 százalék.
A legerőteljesebben diszkriminált roma kisebbséghez tartozók 47 százaléka számolt be elszenvedett megkülönböztetésről, de 63 százalékuk mégsem fordulna jogvédő hatósághoz, mert álláspontjuk szerint "úgysem ér az semmit".
Az adatvédelem területéről szóló tanulmány Magyarország esetében hiányosságként állapította meg, hogy az ombudsmannak nincs bírságolási jogköre - tette hozzá Szabó Máté.
Forrás: MTI