Az ÁNTSZ próbálja hátráltatnia a Fradit?
A Ferencváros labdarúgócsapatánál furcsállják, hogy a magyar államtól megvásárolt területen tervezett fejlesztéseket épp egy állami cég, a népegészségügyi és tisztiorvosi szolgálat (ÁNTSZ) próbálja hátráltatni. Így egyelőre kérdéses, hogy az idén nyárra tervezett stadionépítési munkálatokat mikor lehet elkezdeni.
2010. május 18. kedd 12:13 - HírExtra
Berki Krisztián, a futballegyesületet működtető Zrt. vezérigazgatója az MTI-nek elmondta, az Albert Stadion bontási és építési engedélye megvan, utóbbi azonban a szomszédos ÁNTSZ által emelt kifogások miatt továbbra sem jogerős. Az egészségügyi szervezet szerint az új komplexum veszélyeztetheti a közegészségügyi feladatok ellátását, mert túl közel kerülne a szolgálat épületeihez. A klub ezért módosított az eredeti pályázaton.
"A jelenlegi gazdasági helyzetben a finanszírozás a legnehezebb kérdés - fogalmazott a sportvezető. - Magyarországon nem bevett szokás, hogy a bankok stadionépítésre folyósítsanak hitelt, ugyanakkor folyamatos tárgyalásban vagyunk a pénzintézetekkel, s igyekszünk megtalálni a legjobb megoldást."
Berki hozzátette, a hitelt csak akkor kaphatják meg, ha a jogerős építési engedély a birtokukban van, de a megállapodást bármikor megköthetik, ehhez elegendő az elvi engedély. Az egyesület angol tulajdonosa 50 milliárd forintos beruházást tervez megvalósítani a területen, az új stadion pedig nagyságrendileg ötmilliárd forintért épülne meg.
"Azt, hogy előreláthatólag mennyit csúszik az eredetileg 2010 nyarára tervezett munkálatok kezdete, jelenleg nem lehet megmondani, mert ez szintén függ a finanszírozás kérdésétől - mondta a vezérigazgató. - Attól viszont nem kell tartaniuk a Fradi szurkolóinak, hogy az új aréna nem épül majd meg, miután Kevin McCabe-nek rengeteg pénze van ebben a pályázatban, s amíg a fejlesztések nem valósulnak meg, csak veszteséget könyvelhet el. Számára ugyanúgy rosszkor jött a gazdasági válság, mint bármelyik más üzletember számára, de úgy gondolom, hogy a világ 42. legnagyobb ingatlanbefektető cégének tulajdonosaként egyértelmű, hogy végig szeretné vinni a terveit, mert csak így lehet nyereséges."
Berki hangsúlyozta, az Albert Stadion területén nemcsak az új futballpálya, hanem rendezvényközpont is épül majd, az FTC ugyanis másképpen nem termelhet profitot, mert a jegybevételből ma Magyarországon nem lehet fenntartani egy labdarúgóklubot.
Az NB I-es csapat leendő edzőjével kapcsolatban a sportvezető azt mondta, játékosként Egervári Sándor és László Csaba is volt a trénere, s mindkettejükkel szimpatizál. Konkrétumokról ugyanakkor nem tudott beszámolni, de hozzátette, ő magyar szakembert látna szívesen a Ferencváros kispadján, a végső döntést azonban az angol tulajdonos hozza majd meg.
Az idény végén számos futballista szerződése lejár, s Berki szerint a szezon hátralévő részében - miközben az új edző kiléte még nem ismert - csak magyar labdarúgókkal tárgyalnak, de a sportszakmai vezetés még angol kézben van:
"Amióta a Fradinak külföldi tulajdonosa lett, mindenki láthatta az elért eredményeket, s ebből mindenki levonhatta a saját következtetését. Véleményem szerint sportszakmai szempontból előrébb is tarthatnánk, de az is igaz, hogy amit a tulajdonos ígért, azt megvalósította, a csapat visszajutott az élvonalba, s ott stabilizálta a helyzetét. A későbbiekben lehet majd olyan stratégiai döntést hozni, aminek értelmében a sportszakmai rész magyar kézbe kerül, ugyanakkor a jelenlegi helyzetben mi magyar futballistákkal tudunk tárgyalni, és őket próbáljuk elcsábítani a Fradihoz."
Forrás: MTI