Csak a kisebbségi legyen kisebbségi!
A kisebbségi ombudsman azt kéri, hogy a kisebbségi önkormányzati választás folyamatában csak azok vegyenek részt, akik ténylegesen az érintett kisebbségi közösségekhez tartoznak.
2010. május 26. szerda 10:59 - HírExtra
Kállai Ernő az MTI-hez szerdán eljuttatott - az őszi települési kisebbségi önkormányzati választások kapcsán tett - felhívásában közölte továbbá, hogy a választási visszaélések elkerülése érdekében folyamatosan egyeztetni kíván a választási szervekkel, valamint felveszi a kapcsolatot a legfőbb ügyésszel is.
Kommünikéjében a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa hangsúlyozta, hogy a kisebbségi önkormányzatok a kisebbségi jogok érvényesülésnek alapvető intézményi garanciáját jelentik, azonban a kisebbségi önkormányzatok csak akkor tudják ellátni képviseleti feladataikat, ha rendelkeznek az ehhez szükséges közösségi felhatalmazással.
Kállai Ernő kitért arra is, hivatalból kívánja vizsgálni, hogy a kisebbségi önkormányzati választások alkotmányos keretek között zajlanak-e, így különösen a választójogi szabályozás kellő biztosítékot nyújt-e az esetleges visszaélésekkel szemben. Ezért arra kéri a kisebbségi választópolgárokat, a választások lebonyolításában közreműködő választási szerveket, a későbbiekben regisztrálandó kisebbségi jelölő szervezeteket és képviselőjelölteket, hogy ha a kisebbségi önkormányzati választásokon történt visszaélés jut a tudomásukra, jelezzék számára elektronikus levélben vagy postai úton.
Múlt héten a helyi választási irodák elkezdték postázni a települési kisebbségi választással kapcsolatos tudnivalókat tartalmazó leveleket; május 31-éig minden választópolgárnak meg kell kapnia a kisebbségi választói jegyzékbe való felvételhez szükséges, a tájékoztatóhoz mellékelt nyomtatványt.
Ha a választó a 13 kisebbséghez (bolgár, cigány, görög, horvát, lengyel, német, örmény, román, ruszin, szerb, szlovák, szlovén vagy ukrán) tartozik, 2010 őszén részt vehet a települési kisebbségi önkormányzati választáson. A szavazást ugyanazon a napon tartják, mint amelyiken a helyi önkormányzati képviselőket is megválasztják.
A települési kisebbségi önkormányzati választáson csak az szavazhat, aki a 13 kisebbség egyikéhez tartozik, a kisebbséghez tartozását nyilatkozattal vállalja, nagykorú vagy október 1-jéig nagykorúvá válik, továbbá a helyi önkormányzati képviselők választásán választójoggal rendelkezik és szerepel a kisebbségi választói jegyzékben. (A jelölteknek is ezeknek a feltételeknek kell megfelelniük).
Ha az adott kisebbségnek a megyében 10 települési kisebbségi önkormányzata van, 2011 márciusában kisebbségi területi önkormányzatokat hozhat létre. Ahhoz, hogy országos kisebbségi önkormányzatot válasszanak, arra van szükség, hogy az adott kisebbségnek 4 településen legyen kisebbségi önkormányzata.
Forrás: MTI