Erdély segít: Tőkés László Borsodba látogat
Összefogtak az erdélyi szervezetek a magyarországi árvízkárosultak megsegítésére. Önkénteseket küldtek a védekezés erősítésére, az újjáépítés segítésére, valamint adományokat gyűjtenek. Tőkés László csütörtökön érkezik a katasztrófa sújtotta térségbe.
2010. június 8. kedd 14:15 - Páczai Tamás
"Most rajtunk a sor!"
"Hetek óta megrendüléssel követjük a magyarországi árvízi helyzetet és együtt érzünk a vészhelyzetbe került embertársainkkal. Elevenen él bennünk a 2005. évi udvarhelyszéki árvíz borzalma, amelyet anyaországi nemzettársaink példátlan segélyezési hullámmal igyekeztek enyhíteni. Most rajtunk a sor, hogy lelkiismeretünkre hallgatva az árvízkárosult magyar testvéreink segítségére siessünk!" – fogalmaztak közleményükben erdélyi szervezetek.
A széleskörű segélyezés megszervezése érdekében az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT), a Magyar Ifjúsági Tanács (MIT), az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI) és a Gondviselés Segélyszervezet Június 4-én, a Nemzeti Összetartozás Napján szervezetközi együttműködést hozott létre.
Az elvi megállapodás után máris nekiláttak az érdemi munkának: megkezdték szervezeteik emberi és tárgyi erőforrásainak mozgósítását a magyarországi árvízkárosultak megsegítésére. Első, öt fős önkéntes csapatuk már a helyszínen dolgozik, a tapasztalatok alapján további önkénteseket küldenek az árvízkárosult, főleg Borsod-Abaúj-Zemplén megyei települések megsegítésére.
Felhívásban fordultak a romániai emberekhez: pénzsegélyeket gyűjtenek, továbbá hasznos természetbeni adományok (épületanyag, élelmiszer) felajánlását is várják. A rendelkezésünkre bocsátott anyagi javak célba juttatását a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal és a Magyar Ökumenikus Segélyszervezettel együttműködve biztosítják a közeljövőben.

Tőkés László is meglátogatja az árvíz sújtotta borsodi térséget
Az összefogás eddigi eredményeiről, valamint az együttműködő szervezetek céljairól, lehetőségeiről beszélgettünk
Szabó Lászlóval, a
Gondviselés Segélyszervezet alelnökével, aki egyben felel a Magyarországot segítő akció sikeres lebonyolításáért.
Hogyan jutottak el az együttérzéstől a segítség gyakorlati megszervezéséig, hogyan fogtak össze az árvízkárosultak megsegítése érdekében az érintett erdélyi szervezetek?
Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (röviden EMNT, románul Consiliul Naţional Maghiar din Transilvania, CNMT, angolul Hungarian National Council of Transylvania) főleg az erdélyi magyar etnikumú lakosságot képviselő politikai alakulat. Parlament jellegű közképviseleti testület, amely az erdélyi magyar nemzeti közösség autonómia-törekvéseinek képviseletére, jogszabályokba foglalására és elfogadtatására hivatott.
A Tőkés László magyar lelkész által kirobbantott[1] 1989-es romániai forradalom után adódott történelmi megbékélési lehetőség a román politikai vezetés ellenállásán bukott el. 1990-ben már magyarellenes pogrom robbant ki az országban. A rendszerváltás óta a másfél milliós erdélyi magyarság más európai kisebbségekkel szemben, akik erőszakkal és eredményesen harcolták ki jogaikat, békésen és eredménytelenül küzd a megmaradás zálogának tekintett területi és perszonális autonómia és önálló oktatási rendszer megteremtése érdekében.
Forrás: Wikipédia.hu
Az alapot az általános emberi együttérzés és a nemzeti szolidaritás képezi, ennek a cselekvő formája pedig a tényleges, gyakorlati segélyezés. Ez részben önkéntesek részvételéből áll az árvízi védekezésben és a gyorssegélyezésben, másrészt a háttérben zajló adományszervezésből áll, aminek eredményeképpen mi is hozzájárulunk az újjáépítés költségeihez.
A különböző erdélyi szervezetek külön-külön gondolkoztak a segélyezési formán, majd megkezdődtek az egyeztetések és nem véletlenszerűen Június 4-én, a Nemzeti Összetartozás Napján került sor az együttműködésünk megalapítására. Ezen a napon fordultunk felhívással az erdélyi magyar társadalom irányába, kérve az anyagi és természetbeni felajánlásokat, ugyanakkor egy önkéntes csapatunk útnak indult Miskolcra; a városban és
környékén segítenek a védekezésben.
Mikor indult útnak a csapat?
Vasárnap éjjel indultak és hétfőn reggel álltak munkába. Kedden délelőtt Sajóládon segítettek, délután pedig átmennek Edelénybe, ahol a polgármester tájékoztatása szerint is nagyon nagy szükség van minden segítő kézre.
Hány főről van szó?
Egyelőre öt főről van szó, az ő tapasztalataik alapján újabb önkéntes csapatokat indítunk a napokban. Közben tájékoztatom, hogy csütörtök délután a térségbe érkezik az együttműködő szervezeteink részéről egy reprezentatív küldöttség, élén Tőkés László európai parlamenti képviselővel, aki egyben az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke. A délutáni órákban a küldöttség néhány Miskolc környéki falut fog meglátogatni. Természetesen nem megyünk üres kézzel, már akkor elvisszük a gyorssegélyeink első részét?
Mire számíthatnak a rászorulók?
Azt viszünk, amire a leginkább szükség van. Az eddigi visszajelzések szerint ásványvízre, tartós élelmiszerre és fertőtlenítőszerekre a legnagyobb az igény.
Milyenek az eddigi tapasztalatok? Érezhető az erdélyiek adományozó kedve?
Arra való tekintettel, hogy a felhívás csak két napja jelent meg a sajtóban, még nem ért el mindenkihez a erdélyiek segélyakciója. Természetesen már vannak felajánlások, például épületanyag igen jelentős mennyiségben, de még nem tudunk valós adatot mondani a támogatás mértékéről, a kezdeményezés elején járunk.
Mennyire sikerült eddig bevonni az erdélyi nyomtatott sajtót?
Elküldtük az összes számottevő erdélyi szerkesztőségbe felhívásunkat. A legnagyobb erdélyi, országos napilapban a Krónikában kedden jelent meg felhívásunk, ezen kívül a világhálón is egyre több embert ér el kezdeményezésünk.
Adományok a világ minden tájáról
Az összefogásért felelős szervezetek elsősorban az erdélyi emberek segítségét várják, de természetesen a világ minden tájáról várják a segítőkész emberek adományait a magyarországi árvízkárosultak megsegítésére.
A pénzbeli felajánlások fogadására a Gondviselés Segélyszervezet kizárólagosan e célra nyitott és elkülönítve, közös felügyelet alatt kezelendő bankszámláit használják.
BANKSZÁMLA-ADATOK:
– bankszámla-tulajdonos:
Gondviselés Segélyszervezet (románul: Asociaţia Gondviselés Segélyszervezet)
– adószám (CUI): 23481515
– számlavezető pénzintézet (románul): Banca Transilvania Sucursala Cluj-Napoca
– Swift-kód: BTRLRO22
– számlaszámok:
RON: RO92BTRL01301205I2145400
HUF: RO83BTRL01312205I2145400
EUR: RO19BTRL01304205I2145400
USD: RO03BTRL01302205I2145400