Augusztustól lépnek életbe a megszorítások
Várhatóan augusztustól alkalmazzák Romániában a közalkalmazotti bérek 25 százalékos és a nyugdíjak 15 csökkentését - jelentette be Sebastian Vladescu román pénzügyminiszter. A pénteki romániai médiában idézett nyilatkozatában elmondta, hogy a lakosságot csak augusztustól érintik a megszorítások, hiszen a bér- és a nyugdíjcsökkentést magába foglaló megszorító csomag várhatóan júliustól lép érvénybe.
2010. június 18. péntek 11:33 - HírExtra
A kormány egyelőre az év végéig tervezi alkalmazni a megszorításokat, a továbbiakban a gazdasági kilátások függvényében dönt az intézkedések meghosszabbításáról vagy eltörléséről.
A román parlament a héten elutasította az ellenzék bizalmatlansági indítványát, így a törvényhozó testület automatikusan elfogadta a kormány által javasolt megszorításokat. A csomag érvénybe lépése azonban még megakadályozható, amennyiben a román alkotmánybíróság megalapozottnak találja az ellenzék által benyújtott alkotmányos kifogásokat. A testület várhatóan a jövő héten dönt.
Vladescu arról is beszélt, hogy legalább 100 ezer közalkalmazottat kell elbocsátani az idén ahhoz, hogy a közszférában dolgozók fizetését a jövő évtől ismét növelni lehessen. Emlékeztetett arra, hogy a román kormány által a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) megküldött szándéknyilatkozat 70 ezres létszámcsökkentést irányoz elő, így 2011-ig 1,36 millióról 1,29 millióra kell csökkenteni a közalkalmazottak számát. A miniszter szerint azonban legalább 100 ezer embernek kell utcára kerülnie, hogy emelni lehessen az állásban maradt közalkalmazottak bérét.
A Krónika című erdélyi napilap szerint a jövő évtől még nem állnak vissza a bérek a jelenlegi szintre, miután augusztustól várhatóan egynegyeddel csökkennek. Emil Boc román miniszterelnök tanácsadója, Andrea Vass szerint ugyanis januártól nőni fognak a fizetések, de nem érik el jelenlegi szintet.
Ennél sokkal borúlátóbb Lucian Croitoru, a román jegybank elnökének a tanácsadója, aki szerint a megszorító intézkedéseket másfél-két éven át kell alkalmazni ahhoz, hogy kifejtsék a tőlük várt hatást, és csökkenjen Románia költségvetési hiánya. A román kormány reméli, hogy a megszorítások alkalmazásával a bruttó hazai termék (GDP) 6,8 százalékára szorítja vissza az ide államháztartási hiányt, amely egyébként elérhetné a GDP 9,1 százalékát is.
Forrás: MTI