2025. február 16. - Julianna, Lilla

Mi várható Szlovákiában?

A keddi szlovákiai koalíciós tárgyalásokon a felek többek között megegyeztek a kisebbségi jogokat szűkítő rendelkezések megszüntetéséről. Felmerül a kérdés, hogy mit várhatunk az új kormány kisebbségi politikájától, és a magyar jelenléttől.
2010. június 24. csütörtök 15:32 - Vuko
A Terra Recognita Alapítvány munkatársával, Kollai Istvánnal beszélgettünk a szlovákiai eseményekről, lehetséges szlovák politikai lépésekről.

Milyen politikát vár az új szlovák koalíciós kormánytól a kisebbségi politika terén?

Hasonló a politikai helyzet Szlovákiában, mint 1998-ban. Akkor a magyarellenes intézkedésekkel és jogszabályokkal fémjelzett Mečiar kormány veszített a választásokon, és az új kormányban helyet foglaltak a magyarok egy liberális jobbközép részként. Az várható, mint annak idején, hogy a nyelvtörvény funkcionális elemeit neutralizálják, semlegesítik. Az is elképzelhető, hogy a kisebbségi nyelvi jogokról szóló törvényt esetleg bővítik, és standardokat csatolnak az államnyelvtörvényhez, amely a pozitívan hatna a magyarokra.

Fontos megjegyezni, hogy az államnyelvtörvény megszüntetése, eltörlése nem várható, inkább annak „eljelentéktelenítése”, mint anno a Mikulás Dzurinda vezette kormány tette. Akkor nem alkalmazták, de facto nem volt a hatályos jogrend része. Valószínűleg ugyanezt a lépést fogják alkalmazni.

Az állampolgársági törvénnyel kapcsolatban várható-e változás?


Beszéltek arról az ellenzéki pártok, hogy nem akarják olyan szigorúan venni, mint Fico tette. A magyar kettős állampolgársági törvénnyel kapcsolatban pedig nem lehet tudni, milyen elmozdulások történnek. Ami még felmerült a koalíciós tárgyalásokon-és érdemes említeni-hogy a kisebbségi kultúra finanszírozásáról lesz egy külön törvény. Ez azért lenne fontos, hogy ne egy-két magyar nemzetiségi minisztériumi osztályvezetőn és a magyar párt koalíciós jelenlétén múljon az, hogy a magyaroknak mennyi pénz jut a büdzséből a kultúra terén. Ez tényleg fontos dolog lenne.

Ön szerint a Bugár Béla által vezetett Híd-Most milyen szerepet tölthet be a kormányban, és mi várható tőlük?


Bugár Béla a kislépések politikáját akarja folytatni, nagy áttörésre ők sem számítanak bizonyos kérdésekben. Inkább gyakorlati, a hétköznapi életre mért hasznokat szeretnének elérni. Ilyen lehet például a dél-szlovákiai fejlesztések elindítása, regionális fejlesztések támogatása. Igaz ezekhez nem könnyű megnyerni a szlovákiai pártok támogatását.

Ezen kívül természetesen cél a magyar kisebbségi nyelvi kulturális jogok fejlesztése. Ami érdekes lehet, hogy sikerül-e a Híd párt frakciójában ülő két szlovák képviselőt olyan munkára alkalmazni a médiában, a törvényhozásban, amelyben a magyaroknak végső soron megfelelő kisebbségi jogokat képviselnek. Plusz, hogy a hatásuk a szlovák frakciók felé nagyobb lesz-e, mintha a magyarok képviselnék a saját érdekeiket.

Amit tehát a Híd fog folytatni, azt mondhatjuk egy kísérletnek is. A szlovák politika összezártsága miatt is a szigorúan vett etnikai érdekegyesítés eddig nem volt éppen sikeres, tehát egy ilyen kísérletnek meg van a létjogosultsága.

Most-Híd
A Most-Híd (szlovák-magyar elnevezés: a szlovákul most szó magyarul hidat jelent) politikai párt Szlovákiában. Támogatóit és vezetőit tekintve részben magyar etnikai párt, ebben az értelemben a Magyar Koalíció Pártja (MKP) riválisa. A párt a magyar-magyar, illetve a szlovák-magyar megbékélés pártja kíván lenni. A 2010-es szlovákiai parlamenti választásokon 8,1 %-nyi szavazatot szerzett, ezzel a párt bejutott a parlamentben, ahol 14 mandátuma lesz.
A Most-Híd a hasonlóan gondolkodó szlovákok és magyarok együttműködésének szükségességére helyezte a hangsúlyt és a szlovákok részéről a túlzó szlovák nacionalizmust elvető Rudolf Chmelt választotta alelnökének. A párt a magyarok mellett szlovákok, ruszinok és más nemzetiségűek szavazataira és támogatására is számít, ennek megfelelően nem etnikai, hanem "polgári" pártként határozta meg magát.[1] Egy 2010 márciusában adott interjúban Bugár azt mondta, a párt felmérései szerint választóik mintegy 30 százaléka szlovák.
Bugár ugyanitt azt is elmondta, hogy a Most-Híd nem kíván együttműködni a Robert Fico miniszterelnök vezette Smer párttal, amelynek nacionalista szárnyát továbbra is erősnek tartják.


Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását