Mi várható Szlovákiában?
A keddi szlovákiai koalíciós tárgyalásokon a felek többek között megegyeztek a kisebbségi jogokat szűkítő rendelkezések megszüntetéséről. Felmerül a kérdés, hogy mit várhatunk az új kormány kisebbségi politikájától, és a magyar jelenléttől.
2010. június 24. csütörtök 15:32 - Vuko
A Terra Recognita Alapítvány munkatársával, Kollai Istvánnal beszélgettünk a szlovákiai eseményekről, lehetséges szlovák politikai lépésekről.
Milyen politikát vár az új szlovák koalíciós kormánytól a kisebbségi politika terén?
Hasonló a politikai helyzet Szlovákiában, mint 1998-ban. Akkor a magyarellenes intézkedésekkel és jogszabályokkal fémjelzett Mečiar kormány veszített a választásokon, és az új kormányban helyet foglaltak a magyarok egy liberális jobbközép részként. Az várható, mint annak idején, hogy a nyelvtörvény funkcionális elemeit neutralizálják, semlegesítik. Az is elképzelhető, hogy a kisebbségi nyelvi jogokról szóló törvényt esetleg bővítik, és standardokat csatolnak az államnyelvtörvényhez, amely a pozitívan hatna a magyarokra.
Fontos megjegyezni, hogy az államnyelvtörvény megszüntetése, eltörlése nem várható, inkább annak „eljelentéktelenítése”, mint anno a Mikulás Dzurinda vezette kormány tette. Akkor nem alkalmazták, de facto nem volt a hatályos jogrend része. Valószínűleg ugyanezt a lépést fogják alkalmazni.
Az állampolgársági törvénnyel kapcsolatban várható-e változás?
Beszéltek arról az ellenzéki pártok, hogy nem akarják olyan szigorúan venni, mint
Fico tette. A magyar kettős állampolgársági törvénnyel kapcsolatban pedig nem lehet tudni, milyen elmozdulások történnek. Ami még felmerült a koalíciós tárgyalásokon-és érdemes említeni-hogy a kisebbségi kultúra finanszírozásáról lesz egy külön törvény. Ez azért lenne fontos, hogy ne egy-két magyar nemzetiségi minisztériumi osztályvezetőn és a magyar párt koalíciós jelenlétén múljon az, hogy a magyaroknak mennyi pénz jut a büdzséből a kultúra terén. Ez tényleg fontos dolog lenne.
Ön szerint a Bugár Béla által vezetett Híd-Most milyen szerepet tölthet be a kormányban, és mi várható tőlük?
Bugár Béla a kislépések politikáját akarja folytatni, nagy áttörésre ők sem számítanak bizonyos kérdésekben. Inkább gyakorlati, a hétköznapi életre mért hasznokat szeretnének elérni. Ilyen lehet például a dél-szlovákiai fejlesztések elindítása, regionális fejlesztések támogatása. Igaz ezekhez nem könnyű megnyerni a szlovákiai pártok támogatását.
Ezen kívül természetesen cél a magyar kisebbségi nyelvi kulturális jogok fejlesztése. Ami érdekes lehet, hogy sikerül-e a Híd párt frakciójában ülő két szlovák képviselőt olyan munkára alkalmazni a médiában, a törvényhozásban, amelyben a magyaroknak végső soron megfelelő kisebbségi jogokat képviselnek. Plusz, hogy a hatásuk a szlovák frakciók felé nagyobb lesz-e, mintha a magyarok képviselnék a saját érdekeiket.
Amit tehát a Híd fog folytatni, azt mondhatjuk egy kísérletnek is. A szlovák politika összezártsága miatt is a szigorúan vett etnikai érdekegyesítés eddig nem volt éppen sikeres, tehát egy ilyen kísérletnek meg van a létjogosultsága.
Most-Híd
A Most-Híd (szlovák-magyar elnevezés: a szlovákul most szó magyarul hidat jelent) politikai párt Szlovákiában. Támogatóit és vezetőit tekintve részben magyar etnikai párt, ebben az értelemben a Magyar Koalíció Pártja (MKP) riválisa. A párt a magyar-magyar, illetve a szlovák-magyar megbékélés pártja kíván lenni. A 2010-es szlovákiai parlamenti választásokon 8,1 %-nyi szavazatot szerzett, ezzel a párt bejutott a parlamentben, ahol 14 mandátuma lesz.
A Most-Híd a hasonlóan gondolkodó szlovákok és magyarok együttműködésének szükségességére helyezte a hangsúlyt és a szlovákok részéről a túlzó szlovák nacionalizmust elvető Rudolf Chmelt választotta alelnökének. A párt a magyarok mellett szlovákok, ruszinok és más nemzetiségűek szavazataira és támogatására is számít, ennek megfelelően nem etnikai, hanem "polgári" pártként határozta meg magát.[1] Egy 2010 márciusában adott interjúban Bugár azt mondta, a párt felmérései szerint választóik mintegy 30 százaléka szlovák.
Bugár ugyanitt azt is elmondta, hogy a Most-Híd nem kíván együttműködni a Robert Fico miniszterelnök vezette Smer párttal, amelynek nacionalista szárnyát továbbra is erősnek tartják.