Készül az MKP rendkívüli kongresszusa
Zárt ajtók mögött, de nagyon intenzív belső párbeszéddel készül a Magyar Koalíció Pártja (MKP) a július 10-én Dunaszerdahelyen megtartandó rendkívüli kongresszusra, amelyen kiértékelik az MKP nagy csalódást keltő parlamenti választási eredményét, s megválasztják az új vezetőséget.
2010. július 1. csütörtök 10:37 - HírExtra
Az Új Szó című szlovákiai magyar napilap csütörtöki számában azt írja, hogy tíz nappal a tanácskozás előtt még mindig nem tudni, kik indulnak az MKP elnöki tisztségéért. Csáky Pál eddigi elnök, miután a párt 4,33 százalékos támogatottsággal nem jutott be az új szlovák parlamentbe, az egész vezetőséggel együtt lemondott tisztségéről.
Jelenleg kilenctagú ügyvezető testület irányítja a pártot. Ez kedden ülésezett, de személyi kérdésekről állítólag nem esett szó. "Kizárólag a kongresszus előkészítésének részleteiről tárgyaltunk" – mondta a lapnak Berényi József. Farkas Iván mellett éppen Berényi az, akit nem hivatalos források a pártelnöki poszt egyik várományosaként emlegetnek. "Mindkettőjüknek van esélye" – nyilatkozott Szigeti László, az MKP érsekújvári járási elnöke. Elárulta, hogy egyes régiók őt szeretnék elnöknek. "Nagy valószínűség szerint nem indulok, vannak nálam alkalmasabb emberek is erre a posztra" – magyarázta Szigeti.
A volt oktatási miniszter mellett Kvarda József egykori kulturális államtitkár és képviselő neve is felmerült az elnökjelöltek között. Csáky Pál elnök is hallgat arról, hogy harcba száll-e az elnöki posztért. Háttér-információk szerint több jelölt csak akkor pályázna az elnöki posztra, ha nem lennének ellenjelöltjei, írta az Új Szó.
A belső vitában ismét felmerült, hogy a párt nevét is meg kellene változtatni. "A Magyar Koalíció Pártja nevet már túlhaladta az idő, hiszen már régen nem koalícióról van szó, névváltozásra van szükség"- erősítette meg Farkas Iván a Szabad Újság című hetilapban az értesülést.
Az MKP ügyvezető testületének elnöke magánvéleményét közölve nyilatkozott a Szabad Újságnak. Hozzátette: korai még erről beszélni, s fél évvel a helyhatósági választások előtt nem időszerű a névváltoztatás. "Még nagyon az elején járunk, azonban már az egyes régiókban, járásokban is megjelent a névváltoztatás igénye, konkrét javaslatokat is kaptunk. A 2014-es uniós választásokon már valószínűleg új névvel indulunk" - fejtette ki Farkas. Szerinte a változásra a jövő évben kerülhetne sor.
Forrás: MTI