Cselényi: Egy vicc, a Duna tv-t ért rágalom
A Duna Televíziót ért rágalmak leginkább a jereváni rádiós viccekre emlékeztetnek - írta Cselényi László, a Duna Televízió Zrt. elnöke hétfőn az MTI-hez eljuttatott közleményében.
2010. július 5. hétfő 22:28 - HírExtra
"A példás gazdálkodásáról ismert Duna Televíziót, annak menedzsmentjét és személy szerint engem, a közmédium elnökét a sajtó egy része súlyosan megvádolt Szabó László fideszes kuratóriumi elnökségi tag magán-sajtótájékoztatója egyoldalú, elfogult részinformációi alapján" - fogalmazott Cselényi László, aki szerint "ebbe a kampányba példátlan és sajnálatos módon még a Magyar Televízió is beszállt": riportjában azt demonstrálva, hogy a Duna TV bizonyos nem létező, fantom cégekkel kötött szerződést, amelyeknek tulajdonosa ismeretlen, székhelye pedig nincs.
Szabó László, a Duna Televíziót felügyelő Hungária Televízió Közalapítvány egyik Fidesz-delegáltja hétfőn, budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: a Duna Televízió másfél milliárd forint értékben szerződött külső gyártású produkciókra különböző cégekkel, ám "azok ennek az összegnek a 68-70 százalékát lenyelték".
A kuratóriumi tag közölte: a Duna TV felügyelőbizottságától azt kéri, hogy három napon belül, a menedzsmenttől pedig, hogy egy napon belül adjon tájékoztatást az összes szerződésről és teljesítésükről. A hétfőn összeülő kuratóriumnak pedig azt javasolja, kérje le a Nemzeti Filmirodától a nekik bejelentett, a Duna Televíziót érintő produkciók költségvetését.
Cselényi László közleményében azt írta, rosszindulatú feltételezés, hogy a Duna Televízióval szerződésben álló fővállalkozó a kereskedelmi ár mintegy egyharmadáért készíttette el alvállalkozóival a fikciós sorozatokat. A Duna Televíziónak egyelőre nincs, és még nem is lehet rálátása arra, hogy a fővállalkozónak hány alvállalkozóval és milyen nagyságrendű szerződései vannak.
A hazai televíziós piacon teljesen átlagos percáron készülnek ezek a produkciók, és az is tény, hogy a szerződésekben ez áll: a partner kötelezettséget vállal arra, hogy a televíziós hozzájárulást teljes egészében a sorozat előállítására használja fel - írta.
Cselényi László szerint Szabó László nagy "leleplezése" abból indul ki, hogy a Nemzeti Filmirodánál két fikciós sorozatban résztvevő alvállalkozó milyen összegeket jelentett be jóváírásra, aminek semmiféle köze nincs a Duna Televízió és a fővállalkozó között megkötött igen szigorú és pontos szerződéshez. Ahogyan ahhoz az elszámoláshoz sem, amelyre intézményünk a fővállalkozót az említett szerződésekben kötelezte - tette hozzá.
Ugyancsak megtéveszti a közvéleményt, hogy a sajtóban terjengő összegek hol bruttó, hol nettó formában szerepelnek. A Szabó László által emlegetett sorozatok kiadásaiból az nem derül ki, hogy az összegből több mint 72 millió forint az államot illető áfa. A gyártó alvállalkozó által bejelentett érték viszont nettó összegre vonatkozik, így a kettő különbözete azonnal kiad máris több, mint 100 millió forintot, amit Szabó László szintén a Duna Televízió menedzsmentjén keres - olvasható a közleményben.
Cselényi László kitért arra is: a Duna TV "beolvasztását régóta kezdeményező" Magyar Televíziónak (MTV) "azért is elnézést kellene kérnie" tőlük, mert pont azt a neves producert tüntette fel ismeretlen "figuraként", akivel maga az MTV évek óta üzleti kapcsolatban áll. Ez a producer volt a gyártója többek között az MTV Cirkáló című sorozatának, és ez a fővállalkozó "szerződéskötés fázisába jutott egy több száz milliós adásvétel tárgyában az MTV ügyvezető alelnökével, Medveczky Balázzsal" - tette hozzá.
Cselényi László a közleményét azzal zárta, hogy a vizsgálat lefolytatása saját felügyelőbizottságuk dolga. A Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnöksége hétfőn közölte: felkéri a Duna Televízió Zrt. elnökét, hogy három napon belül adjon részletes tájékoztatást a Szabó László elnökségi tag által kifogásolt produkciók szerződései megkötésének körülményeiről.
Forrás: MTI