2024. november 22. - Cecília

Összefogás a V4-en

Egyetértettek a visegrádi országok (V4) miniszterelnökei keddi budapesti találkozójukon abban, hogy szorosabb együttműködésben hatékonyabban képviselhetik érdekeiket az EU-ban. A vendéglátó magyar kormányfőhöz hasonlóan a szlovák, a cseh és a lengyel miniszterelnök is kiemelt feladatként szólt az energiabiztonság megteremtéséről.
2010. július 20. kedd 16:47 - HírExtra
Iveta Radicová szlovák miniszterelnök a csúcstalálkozó utáni sajtóértekezleten kijelentette: intenzívebbre fogják az együttműködést a jövőben, így ezentúl az EU-csúcsok és a Tanács ülései előtt is találkoznak az államok vezetői. Arra kell figyelni, ami összeköti, és nem arra, ami elválasztja az országokat - hangsúlyozta a szlovák kormányfő.

Szlovákia július elsején vette át a V4 egy évre szóló soros elnöki tisztét Magyarországtól. A szlovák elnökség munkaterve a V4 közös érdekeire helyezi a hangsúlyt, ezek közül hármat emelt ki Iveta Radicová.

Együtt kell működni a gazdasági válság okozta károk leküzdésében, a magas munkanélküliség csökkentésében - mondta, hozzátéve: további fontos feladat az energiabiztonság megteremtése, ugyanis "az országok szabadságának, függetlenségének mértéke függ az önellátás mértékétől".

Újabb kihívásként említette a közép-kelet-európai érdekek hatékony képviseletét az unióban, különös tekintettel a versenyképesség növelésére fókuszáló EU2020 stratégia kidolgozására.

Ugyancsak felhívta a figyelmet az energiabiztonság megteremtésének szükségességére Petr Necas cseh miniszterelnök. Ha a V4 országai együttműködnek a kérdésben, és összekapcsolják energetikai hálózataikat, csökkenthető lenne a kiszolgáltatottságuk - fűzte hozzá, emlékeztetve: az energiaellátás jelenlegi helyzetéből adódó hátrányokat minden V4-tag érzékelte az elmúlt években.

Petr Necas megjegyezte: az EU néhány kulcsfontosságú dokumentumot készít elő ebben az ügyben, a visegrádi négyeknek pedig az a feladatuk, hogy minél hatékonyabban képviseljék érdekeiket.

A cseh kormányfő szerint azonban legalább ilyen lényeges az államháztartás stabilizációja, már csak azért is, mert a térség országainak eseményei hatással vannak egymásra. Petr Necas üdvözölte, hogy a "szavak szintjéről" a gyakorlati együttműködés felé tolódott el a V4 tevékenysége, ez véleménye szerint rendkívül nagy lépés.

Donald Tusk lengyel miniszterelnök szerint az unió új tagállamainak be kell bizonyítaniuk, hogy vannak olyan erősek és jók, mint a régiek; ehhez hozzájárulhat, hogy a V4 példaértékű együttműködés az egész EU számára. De Közép-Kelet-Európa azzal is példát mutathat az uniónak - tette hozzá -, hogy bátor reformokkal igyekszik választ adni a válság kihívásaira. A 2011-ben esedékes magyar és lengyel uniós elnökség ugyancsak jó lehetőség a bizonyításra - hívta fel a figyelmet Donald Tusk.

A lengyel kormányfő szerint az új tagok hamar átvették az EU "elsőszámú elvét", amely szerint a nemzeti érdekekből közös, uniós érdeket kell létrehozni, nem pedig ütköztetni azokat egymással. A V4 jelentős eredményeket ért el az elmúlt években, gyakran működött együtt a balti államokkal, illetve Romániával és Bulgáriával is - mutatott rá Donald Tusk.

A lengyel miniszterelnök köszönetet mondott a társországoknak a repülőbalesetben életét vesztő Lech Kaczynski államfő tragédiája után kifejezett együttérzésükért és az árvízi helyzetben nyújtott támogatásukért.

Kérdésre válaszolva Donald Tusk úgy fogalmazott: nem aggódik a lengyel gazdaság helyzete miatt, mivel az előrejelzések bizakodóak, így szerinte nem kell "túlértékelni" a lengyel zloty mozgását sem. Hozzátette: a magyar kormánynak bizalomra van szüksége, a V4-tagországok "nem oktatják ki egymást".

A találkozó alkalmából kiadott közös nyilatkozat szerint a visegrádi országok elfogadták a szlovák elnökség programját, abból külön kiemelve az EU2020 stratégia megvalósítása, az energiabiztonság, a környezetvédelem, az infrastrukturális fejlesztés és a gazdasági együttműködés fontosságát, illetve a V4 létrejöttének közelgő huszadik évfordulóját.

A nyilatkozatban hangsúlyozták, nagy figyelmet fordítanak az uniónak a Nyugat-Balkánnal és a keleti partnerség országaival - Ukrajnával, Fehéroroszországgal, Moldovával, Grúziával, Azerbajdzsánnal és Örményországgal - ápolt kapcsolatára, valamint az uniós Duna-stratégia kidolgozására.

A dokumentum kiemelte, 2011-ben két közép-európai ország tölti be az EU soros elnöki tisztjét ; a magyar és a lengyel elnökség sikeréhez hozzá kívánnak járulni a visegrádi országok is.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását