Schmitt Pál miért pont önt jelölte ki az elnöki jogkörök gyakorlására?
Alapszabályunk szerint a főtitkár gyakorolja azokat a jogokat, amik a folyamatos munkavégzéshez szükségesek. Ezek a hétköznapokban is így vannak. A főtitkárnál vannak a munkáltatói jogok, és mindazok a jogosítványok, melyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy az elnökség és a közgyűlés döntéseit végrehajtsa a költségvetés, a gazdaság és más szakmai ügyek területén. Feladata, hogy ellenőrizzen, irányítson, illetve számon kérjen. Mindemellett az adminisztrációt vezeti, így biztosítja a folyamatosságot.
Mennyi időre bízták meg az elnöki tisztségből fakadó jogkör gyakorlásával?
A megbízatásom nagyon rövid időszakra vonatkozik. Addig tart, ameddig a MOB elnöksége, az új elnök megválasztására kiírja a közgyűlést. Szeptember 10-én ülésezik az elnökség, és ezt követően harminc napon belül döntést kell hoznia. A szabályunk ezt írja elő. Legkorábban október 10-én lesz elnöki közgyűlés. Bár az is lehetséges, hogy a választás későbbi időpontban lesz megtartva. Ezt még nem lehet előre megjósolni.
Kik pályázhatnak a MOB elnöki posztjára?
Követelményünk, hogy csak is kizárólag MOB tag pályázhat, emellett két ajánlóval kell rendelkeznie a bizottság valamely tagjától.
Vannak már arról elképzelések, hogy Schmitt Pál után ki lesz a soron következő elnök?
Erről még nincsenek, hiszen még ki sem írtuk a pályázatot. Amikor ez megtörténik, és beérkeznek a pályázati anyagok, akkor a közgyűlés összehívása előtt tíz nappal hozzuk nyilvánosságra a jelentkezők neveit. Ekkor tudja meg a közvélemény, hogy kik a legesélyesebbek.
Ön számára melyek most a legfontosabb, elvégzendő feladatok?
Mindig vannak aktuális feladatok, melyek az alapszabályból, az elnökségi- és közgyűlési döntésekből, költségvetés végrehajtásából és a szakmai programból adódnak. Véleményem szerint a felsoroltak közül a legutóbbi esemény a legfontosabb.
Jövő héten ötvenegy fős versenyzőcsapatot és egy nyolcvanfős delegációt viszünk Szingapúrba. Feladatunk a csapat tisztességes kiszolgálása, megfelelő ellátásának biztosítása és ezzel párhuzamosan a sportköltségvetés végrehajtása. Erre a kormánytól rendkívüli támogatást kaptunk. Ez számszerűsítve hétszáz millió forint, ami az olimpiai felkészülést segíti elő. Jelen pillanatban ennek a pénzösszegnek a sportágankénti és ehhez kapcsolódó feladatonkénti felosztása zajlik.
Melyek a MOB jövőbeni célkitűzései?
Az elmúlt időszakban a parlament hozott olyan döntéseket, melyek a Magyar Olimpiai Bizottságot érintik és a közeljövőben is számítunk további változásokra. Ilyen például az olimpiai felkészülés állami támogatásáról való döntése, amit 2005-ben a Gyurcsány-kormány elvett a bizottságtól. Visszaállamosította a hatáskörünkbe tartozó feladatokat. Most viszont szeretnénk visszakapni azokat a köztes jogosítványokat, melyek az eredményes munka elvégzéséhez szükségesek. Ezek a felhatalmazások a felelősségteljes olimpiai felkészüléshez és szerepléshez járulnak hozzá.
Az elmúlt héten olyan lehetőséget kaptunk, miszerint hétszáz millió forintos, rendkívüli támogatás fog érkezni a MOB számlájára. Erről az összegről a bizottság hivatott felelősséggel dönteni. Az ehhez kapcsolódó jogosítványokat már visszakaptuk. A jövőre vonatkozóan lesznek más egyéb sporttörvénybeli változások. Az ezekhez tartozó feladatok a MOB-ot és a magyar olimpiai mozgalmat illetik.
A jelenlegi minisztérium által felértékelődött a sport, egészségmegőrzés. Ezek a változások hogyan tükröződnek a MOB életében?
Például Magyarországon a jelenlegi sporttörvények nem csak a köztestületekben működnek fél civil- fél állami szervezetként, hanem a közalapítványokban is. Az említett jelenségek megszűnnek és jogosítványaik is többségében a MOB-hoz kerülnek. Az idős bajnokok megsegítésére létrehozták a Mező Közalapítványt, ami mára már megszűnt. Ezt a munkát kiválóan végezték, bár párhuzamosan a mi kereteinken belül is igyekeztünk segíteni a veterán sportolókon. A meghozott döntés után még hatékonyabban és aktívabban fogjuk ebbéli munkánkat végezni.