2024. november 1. - Marianna

Kétnyelvű szavazólapok

Nem csak magyarul, hanem az adott kisebbség nyelvén is olvasható lesz a kisebbségi szavazólap az októberi települési kisebbségi választáson, ahogy a korábbi választásokon is.
2010. augusztus 28. szombat 11:14 - HírExtra
A települési kisebbségi választáson több olyan szabály is van, ami jelentősen eltér az önkormányzati választástól, ezek között szerepel, hogy a szavazólapot két nyelven kell elkészíteni.
A települési kisebbségi választáson csak azok szavazhatnak, akik július 15-ig felvetették magukat a kisebbségi választói jegyzékre. A választáson csak jelölőszervezetek indíthatnak jelölteket, függetlenek indulására nincs lehetőség.

A jelölőszervezeteket és a jelölteket a helyi választási bizottságnál kell bejelenteni, és lehet kérni, hogy a jelölőszervezet illetve jelölt nevét kisebbségi nyelven is feltüntessék a szavazólapon. A választás megtartásának feltétele, hogy legalább négy jelölt induljon a települési kisebbségi választáson. Ha nincs jelölt, vagy a jelöltek száma négynél kevesebb, a választás elmarad, és már csak a következő általános választáskor van mód települési kisebbségi önkormányzati választás megtartására.

Amennyiben a választás megtartható, úgy a kisebbségi jegyzéken szereplő választópolgárok a kisebbségek számára a településen kialakított külön szavazókörben adhatják le szavazatukat, és valamennyi kisebbségi választó ugyanabban a szavazókörben voksolhat, külön-külön választói jegyzék alapján. (Újabb szavazókört akkor alakítanak ki, ha a kisebbségi választói jegyzéken illetve jegyzékeken szereplő választópolgárok száma 1.200 felett van.)

A voksoláshoz kisebbségenként külön szavazólapot kell készíteni, amelyen a jelöltek a helyi választási bizottság által kisorsolt sorrendben vannak. A szavazólapot két nyelven (magyarul és a kisebbség nyelvén) kell elkészíteni, de a jelölt nevét csak a jelölt kérésére, a jelölő szervezet nevét pedig kizárólag a jelölő szervezet kérésére kell feltüntetni a kisebbség nyelvén is.

A kétnyelvűséget olyannyira komolyan veszik, hogy nemcsak a "szavazólap" megnevezést, de a dátumot és a szavazás helyes módjára történő felhívást (hogy szavazni érvényesen csak a jelölt neve melletti karikába tett két, egymást metsző vonallal lehet) is fel kell tüntetni a kisebbség nyelvén. A Magyarországon elismert 13 kisebbség a következő: bolgár, cigány, görög, horvát, lengyel, német, örmény, román, ruszin, szerb, szlovák, szlovén vagy ukrán, vagyis a nyomdának például olyan különleges betűket is elő kell tudnia állítani, mint amiket például az örmények használnak.

A választás során a választópolgár legfeljebb négy jelöltre szavazhat és a négy legtöbb szavazatot kapott jelölt szerez mandátumot (szavazategyenlőség esetén sorsolással állapítják meg, hogy az egyenlő számú szavazatot elért jelöltek közül ki szerez mandátumot, de szavazatot nem szerző jelölt nem nyerhet mandátumot).
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását