A forintingadozás kapcsán felkerestük Duronelly Pétert, a BB Alapkezelő befektetési vezetőjét. Elmondása szerint a forint euróval szembeni gyengülése nem jelentős.
2010. augusztus 30. hétfő 13:23 - HírExtra
Hétfő reggelre gyengült a forint az euróval szemben, egy euró 283,18 forintot ért a nemzetközi bankközi devizapiacon 7 óra után, míg péntek este 283,00 forinton jegyezték az eurót.
A gyengülés oka Magyarország és a Nemzetközi Valuta alap közötti bizonytalanság lehet. A kormány várhatóan ősszel folytatja a tárgyalásokat az IMF-el, igaz nem újabb hitelről, hanem „kizárólag az IMF alapokmánya szerinti szokásos, minden országgal megtörténő gazdaságpolitikai konzultáció keretében történnek majd." Elemzők szerint árfolyam-ingadozásra és a forint további gyengülésére lehet számítani.
Nincs dráma
Duronelly Péter a BB Alapkezelő befektetési vezetője kérdésünkre elmondta, ez az árfolyamgyengülés jelentéktelen, érdemileg nem befolyásolja a forint helyzetét. Megtudtuk tőle, hogy az IMF és Magyarország közötti nézetkülönbségek hatása csak akkor fogja negatívan érinteni a nemzeti valutát, ha általánosságban negatív a közhangulat a világpiacon.
Véleménye szerint a helyzet nem drámai, bár valamilyen gazdasági irányvonal kijelölése a kormány részéről hozzájárulhat a forint stabilizációjához.
A szakember szerint a forint-euró árfolyam jelenleg sokkal kevésbé fontos, mint a forint-svájci frank árfolyam, habár csak az előbbire van rálátása a magyar gazdaságnak. A lakossági hitelek befagyasztásáról elmondta, úgy látja a lakossági devizahitelezés a pénzügyi stabilitás szempontjából nem használt túl sokat illetve olyan szintre jutott, hogy nem szerencsés erőltetni.