Válaszok Orbán Viktornak
Orbán Viktor megtartotta értékelését a Fidesz-kormány első száz napjáról. Az MSZP reagált a miniszterelnök szavaira.
2010. szeptember 7. kedd 17:59 - HírExtra
Mesterházy szerint Orbán csak féligazságokat mondott
Mesterházy Attila szerint Orbán Viktor a kormányzása első száz napját értékelő beszédében nem a valóságról, hanem a fejében lévő utópiákról beszélt.
A szocialista pártelnök-frakcióvezető keddi sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a miniszterelnök a beszédében féligazságokat mondott, és fontos témákat került el. Utóbbira példaként a devizahitelesek problémáinak megoldását említette.
Ezeket közé sorolta, hogy a kormányfő szavai szerint megvalósult a kétmillió forintos bérplafon az állami szektorban. Úgy látja: van, ahol megvalósult, és van, ahol nem, mert ez alól még kivételek az állami cégek vezetői.
"Azt várjuk, hogy korrigálják ez a hibát" - jelentette ki.
Mesterházy Attila féligazságnak tartja azt is, hogy kisebb lett a kormány, mivel most sokkal több állami vezető van, és így az állam működtetése sokkal többe is kerül az állampolgároknak.
Véleménye szerint az is féligazság, hogy a kormánynak nincsen hatása az árfolyam alakulására. Még a miniszterelnöki szóvivőnek is van hatása erre - hangoztatta.
A szocialista politikus úgy vélte: a kormányfő a beszédében elhangzottakkal ellentétben nem a rendőrségnek adott több pénzt, hanem a személyes testőrparancsnokának gyártott egy "tízmilliárd forintos homokozót"
Mesterházy Attila sokatmondónak tartja, hogy mely témákat került el a beszédében Orbán Viktor.
Ezek közül a legfontosabbnak a devizahitelesek problémáit ítélte, mivel - mint mondta - éppen a kormányfő beszéde alatt döntött soha nem látott rekordot a forinthoz képest a svájci frank árfolyama.
Hiányolta a miniszterelnök beszédéből az adórendszerről, a munkahelyteremtésről, az ország nemzetközi megítélésének romlásáról és az elmaradt béremelésekről szóló részt, valamint azt, hogy Orbán Viktor egyetért-e Hoffmann Rózsának a pedagógusokról szóló elhíresült mondataival.
Szintén kifogásolta, hogy a kormányfő nem szólt arról: honnan vonnak el "ezermilliárdokat", ez kiket fog érinteni és milyen mértékben.
Mesterházy Attila szavai szerint egy újabb lehetőséget szalasztott el a miniszterelnök, hogy az önkormányzati választások előtt elmondja, mit fog tenni a kormány a következő évben, milyen strukturális reformokat indít el, és hol igazítja ki a költségvetést.
A szocialista politikus arra is felhívta a figyelmet, hogy a kormányfő egyetlen tapsot sem kapott a beszéde közben.
A Jobbik hiányolta a konkrétumokat
Vona Gábor szerint hiányoztak a konkrétumok Orbán Viktor beszédéből, amellyel a kormányfő a kabinet száznapos tevékenységét értékelte.
A miniszterelnököt az elmúlt száz nap kommunikációjából jól felkészítették a tanácsadói, de a jövőről, a következő száz napról nem beszélt - írta a Jobbik elnöke az MTI-hez eljuttatott közleményében.
Vona Gábor kiemelte: továbbra sem tudni, milyen kormányzati intézkedéseket várhatnak a brutálisan eladósodott devizahitelesek, a munkából élők, a családosok, a lakással nem rendelkező fiatalok, a természeti csapások miatt is óriási gondban lévő gazdák és a lánctartozások miatt fizetésképtelenné vált kis- és középvállalkozások.
Álságos az a bejelentés, hogy az új kormány tagjai nem csak négyévente találkoznak a választókkal - vélekedett Vona Gábor, hozzáfűzve: "az emberekkel kellene beszélgetni a valós problémákról, nem pedig a Fideszhez közel álló, Kötcséről is ismert belterjes társasággal".
A Jobbik elnöke hiányolta, hogy a miniszterelnök nem ejtett szót a multinacionális tőke előjogainak eltörléséről és a közteherviselésben való nagyobb mértékű részvételéről sem.
Vona Gábor közölte: a rend és közbiztonság nemhogy két hét, de száz nap alatt sem állt helyre, sőt, a javulás jelei sem látszódnak.
Ehelyett - folytatta - a kétharmados kormánytöbbség "a cigánybűnözés kérdésében továbbra is struccpolitikát folytat", miközben a kilakoltatási moratórium meghirdetése után egy héttel Budafokon egy többgyermekes családot telepítettek ki rendőri segítséggel, a tiltakozó jobbikos politikusok ellen pedig eljárás indult.
A demokratikus normák helyreállítása helyett "a politikai zsákmányszerzés" folytatódott - reagált a kormányfő által elmondottakra Vona Gábor, példaként hozva, hogy egy "költségelszámolási botrányba keveredett" fideszes képviselőből az Állami Számvevőszék elnöke, egy "megfelelő jogi tapasztalat nélküli politológusból" pedig alkotmánybíró lehetett.
A Jobbik elnöke szerint a kisebb parlamentre és önkormányzatokra vonatkozó populista jogszabályok is csak "az álláshalmozó politikusbűnözők" számának további növekedését eredményezik.
Mindezek miatt a Jobbik azt üzeni a kormány tagjainak, hogy az Éljen a valóság! szlogen helyett éljenek a valóságban - zárta közleményét Vona Gábor, utalva ezzel a miniszterelnök beszédének befejezésére.
KDNP: eljött az együttműködés kora
Az elmúlt nyolc év a reményvesztettség kora volt - mondta, hozzátéve: rendezetlen világ vett körül bennünket. Az első száz napban sikerült az első lépéseket megtenni egy rendezett világ felé, és a széthúzás kora után az együttműködés korát elindítani - fogalmazott a kereszténydemokrata frakció első embere.
A KDNP-s politikus a kormány első száz napjának intézkedései közül kiemelte a közbiztonság javításáért elfogadott három csapás törvényt, az oktatási és szociális területen, illetve az egyházi iskolák hátrányos megkülönböztetésének megszüntetése érdekében hozott változtatásokat. Kitért a Nemzeti Eszköztársaság létrehozásának tervére is, amelyről a törvényt ősszel fogadhatják el, s megemlítette az egyszerűsített honosítási eljárásról és nemzeti összetartozásról szóló javaslatokat.
Orbán Viktor kedden kormánya első száz napját értékelve a Professzorok Batthyány Köre rendezvényén kiemelte, hogy a magyarok szakítottak az utópiák korszakával, az ő politikájuknak pedig az a feladata, hogy "kinyissák a teret a valóság számára". Az elmúlt száz nap a miniszterelnök véleménye szerint megváltoztatta Magyarországot. A megelőző nyolc év reményvesztettségével leszámolva rég nem látott egységben hoztak fontos döntéseket a magyarok.
Emberek kritikus tömege vállalta, hogy szembenéz a valósággal "az utóbbi évek utópiájának delíriuma után", és lezárta a "hazudtunk reggel, délben meg este" szocialista politikáját - fogalmazott Orbán Viktor.
LMP: "antikorrupciós politikát!"
Schiffer András megjegyezte, hogy Orbán Viktor a helyzetértékelés során utalt az elmúlt nyolc évre, pedig véleménye szerint ideje lenne ennek az időszaknak a politikájával kevesebbet foglalkozni.
Kitért arra, hogy a kormányfő elmondta: 2002-ig konszenzus volt abban, hogy a kormányok nem adósítják el az országot és ez ekkor megszűnt. Hozzátette, hogy a Medgyessy-kormány első nagy csomagjait a Fidesz is megszavazta, ezért ebben őket is felelősség terheli.
Az LMP frakcióvezetője szerint az semmiképpen sem a demokrácia megújítását jelenti, ha "a populista politikával gyakorlatilag egy tömb azonosítja magát a nemzettel és az igazsággal". Mint mondta, kicsit úgy tűnik, hogy a nemzeti együttműködés a miniszterelnök számára a vele egyetértőkkel való együttműködést takarná.
Szólt arról, hogy Orbán Viktor beszéde végén is hivatkozott a választókkal való rendszeres találkozókra, a nemzeti konzultációkra. A Fidesz és az LMP közötti világnézeti különbségnek nevezte, hogy a kormányfő egy médiaeseményként megrendezett egyoldalú kommunikációra gondol, míg ők azt szeretnék: Magyarországon erősödjenek meg a társadalmi részvétel intézményei.
Schiffer András közölte, hogy az adósságcsapdából való kikecmergésnek valóban prioritásnak kell lennie, de felhívta a figyelmet arra: az adósságterhek nagy részét a kamatterhek jelentik. Úgy látja, hogy a következetlenség és az IMF-tárgyalásokon tanúsított végig nem gondolt stratégia a bizalom megrendüléséhez és ezen keresztül a kamatterhek növekedéséhez vezet.
A frakcióvezető a politikai osztály létszámának megfelezését tipikus populizmusnak nevezte. Meglátása szerint "olcsó demagógia" a képviselő-testületek létszámának csökkentése és hangot adott annak a véleményének is, hogy a kormánypártok a politikát szembeállítják az emberekkel. Hozzátette, hogy a politikaellenes hangulat vissza fog ütni a jelenleg kormányzókra is.
A kormány gazdasági és társadalompolitikai lépéseit Schiffer András úgy értékelte, hogy azok nem a munkahelyteremtés irányába mutatnak. Véleménye szerint ugyanis azt nem lehet olyan fajta adócsökkentéssel végrehajtani, amit a miniszterelnök megteremtett, és az is ellene hat, ha a dolgozó emberek sokaságát kiterelik a társadalombiztosításból.
Mint mondta, a munkahelyteremtést az segítené, ha az adórendszert valóban egyszerűsítenék, illetve az állam által támogatott és koordinált, a fenntarthatóságot erősítő beruházások során lehetne új munkahelyeket teremteni.
A földbirtokvédelemről és a helyi termelők helyzetbe hozásával kapcsolatban elmondottakkal az LMP frakcióvezetője egyetért, de azt hiányolta, hogy a meghirdetett Új Széchenyi Tervben a helyi termelés és értékesítés erősítése nem kap elegendő hangsúlyt.
A pénzügyi rendszerek stabilitásáról azt mondta: egyetértenek abban, hogy szükség van a bankrendszer társadalmi felelősségvállalásának növelésére, de ehhez egy határozott, koherens és többpárti egyetértésen alapuló nemzeti stratégiára lenne szükség. Hozzátette: konkrét javaslattal éltek arra vonatkozóan, hogyan lehetne megadóztatni a spekulatív tőkemozgásokat, de ebben a Fidesz nem volt partner, mint ahogy abban sem, hogy az "offshore lovagokat kiseprűzzük a közbeszerzések környékéről".
"Egyszerűen nem igaz, hogy létrejött volna a szövetség a gazdagabbak és a szegényebbek között" - jelentette ki Schiffer András. Azt mondta, hogy ezt a szövetséget a Gyurcsány-kormány mondta fel és a jelenlegi kormány erősíti ezt a folyamatot. Problematikusnak nevezte azt is, hogy a kormány szegénységellenes fellépése kimerül egy "mindenütt a világon már megbukott, elnyomó büntetőpolitika erőltetésével".
Kitért arra is, hogy a devizahitelesek helyzetét fogyasztóvédelmi szabályok erősítésével kellene rendezni.
Kijelentette, hogy az elmúlt években súlyos sebek estek a jogállamon, ezért helyesnek tartja, ha ezeket az eseteket kivizsgálják. Hozzátette, hogy a demokrácia bizalomvesztésének egyik oka a fékek és ellensúlyok rendszerének felszámolása volt és a jelenlegi kabinet a még megmaradt fékeket is le akarja rombolni.
Schiffer András hangsúlyozta: abban elkötelezettek, hogy például a miniszterelnöki túlhatalmat kiegyensúlyozó alkotmányelőkészítésben részt vegyenek. A jogállam helyreállításáról beszél a miniszterelnök, de az elszámoltatás mellett egyetlen szót sem hallani az antikorrupciós politika elkészítéséről - tette hozzá.
Tisztelt Fidesz-Kdnp választópolgárok még nem késő váltani, ha
demokráciában szeretnének élni és nem ígérgetések, hallgatások és
megmondják mit csinálhatunk és mit nem. Fidesz-Kdnp-nek nem volt
terve, ezért nem közölte és most sincsen. Az érdekvédelmi tanács
vezetője, Borsik János többször beszédre hívta Orbán Viktort, de máig
sem kapott választ, hogy a munkavállalók érdekében mikor tudnának
beszélni. 2011-es költségvetésről éspl. a minimálbér emelésről, ha a
Fidesz-Kdnp-nek nincs programja akkor alkalmatlan Magyarország
irányítására és más pártnak kell a helyére lépni. Mert Magyarországnak
gazdasági, pénzügyi, szociális és választópolgároknak életminőség
kell, amit a Fidesz-Kdnp 100 nap, de szerintem 4 év alatt sem tud
biztosítani a választópolgároknak, csak a 3 % államadósság
biztosítását, de azt mindenki megérzi a fizetésén és mindenen, ami
pénzbe kerül. Csak olyat kapunk, ami nem kerül pénzbe ígérgetés,
kábítás és hogy milyen jó lesz 3 év múlva, azt meg is kell érni.
A választópolgárokkal a Fidesz-Kdnp 2010. április 25.-én nem közölte,
h ogy nem csak pártra kéri szavazataikat, hanem programra is, de olyan
programra, ami Orbán Viktor és a Fidesz-Kdnp szája ízlésének megfelel
a Fidesz-Kdnp szavazók 10 %-át érintette, a többieket beáldozták,
amint mire szavaznak pártra vagy programra, amit a Fidesz-Kdnp nem
közölt Önnel és így nyert országgyűlési választást zsákbamacska.
Most visszaadhatjuk a kölcsönt, ha a baloldal polgármesterei minél
több budapesti és megyei önkormányzatban győznek és a 2/3 már is
csökken és a választópolgár szava elkezd sokat érni, ha nem teszünk
semmit, akkor csak 4 év múlva lesz rá lehetőség. Fidesz-Kdnp terve
csak hallgatás és ígérgetés. A Hír-tv a Fidesz-Kdnp agymosása - erre
még visszatérek.
MTV2 Tények esti műsorában a táblázat elemzi, hogy 2 éven belül 49
ezer Ft lesz a minimálbér, egyszer tudatosítani kell a veszélyt
oktatásba csak 2013 végén emelik a fizetést. A kormány egy citrom
árával, ami 800 Ft és nagyon savanyú országgyűlési választások előtt
addig csak ígérgetnek, kábítanak, ez lesz, az lesz, megvizsgálják,
átgondolják, jobb lesz, mint 8 éve de csak egyre rosszabb. A
választópolgárok minden nap egyre kevesebb fizetésért dolgoznak és
visznek haza, minden hónapban kevesebb fizetés jut a gyerekeknek, a
családnak, a lakás törlesztésre, a kocsi tankolására, a gyerek
étkeztetésére, a gáz, lakbér, villany kifizetésére. A gázár emelés még
csak most jön, ha a fizetés kevés, a közértben az élelmiszer árak csak
nőnek, akár kéthetenként mindig emelik az árakat, a piacon ma jártam,
döbbenet, a citrom ára 800 Ft 1 kg, annyi, mint a lapocka hús régen. A
hús volt a legdrágább, most egy hónapja a citrom elérte a hús árát,
hát ez véresen komoly. Mit eszik a 8 éves gyerek, ha 1 kg hús és 1 kg
citrom 1900 Ft-ba kerül, semmire nem elég a fizetés, ezért írom, hogy
a Fidesz-Kdnp a legszegényebbeket taszítja még lejjebb, de4 meddig?
Ezért meg kell állítani, hogy mindenki asztalára jusson kenyér, de
csak pénzért lehet vásárolni, újságpapírt nem fogadnak el.
Megsokszorozódik a lopások, betörések. A bankrabló következőt
nyilatk9zta az elmúlt napokban a médiának: azért loptam, mert kevés a
fizetése. Az erőszakos bűncselekmények száma is növekszik, én úgy
látom, ha a fizetéseket növelné a Fidesz-Kdnp pl. a minimál bért
80.000 Ft-ra, akkor a bűnözés is csökkenne, nagymértékben jutna pénz
mindenre és az élelmiszer marketing vezetőségével lehetne tárgyalni az
élelmiszer árak befagyasztásáról. Egy évben egyszer, legfeljebb
kétszer lehessen emelni az élelmiszer árakat és nem télen a gázárral
együtt, és a karácsonyt is szebbé lehetne tenni.
Ha Mesterházy Attila lesz Magyarország miniszterelnöke - mert eljön.
És Mesterházy Attila, az MSZP elnöke nem adóztatta volna meg a minimál
bért. Az új baloldal a választópolgárok és a gyerekek étkeztetésére
átgondoltabb tervet készít és a szociális ellátás szót nem törüli ki a
választópolgárok gondolatából, mert mint a Fidesz-Kdnp a szociális
kérdéseket, ami a pénzt is jelenti, kerüli mint a forró kását. A
Szociális Minisztérium szó nem szűnt meg véletlenül Fidesz-Kdnp
kormány betartja ígéreteit, akkor a felelősség is övéké mindenért,
amit 2/3-dal a parlamentben megszavaznak és megszavaztak az elmúlt 100
napban.
A minimálbért 80.000.- Ft-ra kell emelni, legkésőbb 2011 végére, mert
addigra a közüzemi számlák és az élelmiszer árak a triplája lesz. A
következő hibás döntése a Fidesz-Kdnp-nek, ha a gáz tartozottaknak
eddig 90 nap állt rendelkezésére, hogy gáz tartozásukat rendezzék, ha
nem tették, utána a három hónap, vagyis 90 nap után megkapták a
kikapcsolási számlát, 10 nap múlva jöt a Gázművek által megbízott
biztonsági szolgálat és kikapcsolták a gázszolgáltatást, s ha a
fogyasztó nem engedte be lakásába, elvágták a gázcsövet a lakás előtt
és nem volt gáz a lakásban, de a harmadik felszólítás után csak. De ha
a 90 napot a Fidesz-Kdnp kormány 40 napra csökkentené, akkor emberek,
családok, gyerekek, nyugdíjasok fagyhatnak meg télen akár saját
lakásukban. Ezt nem lehet hagyni, demokrácia, mindenki véleménye
számítson. Kérdezem: ez nem gondatlanságból elkövetett... nem is
folytatom a felelősség a Fidesz-Kdnp kormányé és Orbán Viktor
miniszterelnök úré lehet. Ha nem találnak ki valamit. Mesterházy
Attila és a teljes baloldal odafigyelünk mindenre és mindenkire, nem
hagyjuk magukra a választópolgárokat. Az MSZP a Fidesz-Kdnp, a Jobbik
és a LMP választópolgárait és független polgárokat sem. Ha úgy
gondolják, úgy érzik a Fidesz-Kdnp választópolgárai, hogy biztonságot
nyújt nekik pártjuk, akkor sajnálattal kell közölnöm, hogy meglátják,
sőt a tél a nyakunkon. Fizetésük után meg jól nézzék meg minden
hónapban, hogy mennyivel kevesebb a minimál bérük és a fizetési
elszámoló papíron tisztán látható, a színtiszta igazság: kevesebb a
fizetésem. Hát most tehetünk valamit, hogy mire 2014-re országgyűlési
választás lesz, baloldali polgármesterekkel indulhassunk a győzelem
felé EGYÜTT, mert ha most másképp alakul, nehezebb dolgunk lesz és még
nem tudjuk, az Orbán-Fidesz-Kdnp-CSOMAG milyen meglepetést tartogat és
nem kímélnek senkit. A 3 % fölé nem mehet az államadósság és nem
számít, hogy a Fidesz-Kdnp-szavazója vagy, nem kell félni, nem fog
fájni. A Fidesz-Kdnp nem mondja ki, de megteszi. Arra voltál jók, hogy
kétharmadot, a hatalmat a kezébe add és el vagy felejtve, az idő
bebizonyíthatja. De kétlem, ha már leírtam, majd keményen cáfolva
lesz. A HÍR-TV tesz róla, hogy ők nem tesznek ilyet, hát úgy legyen,
de ha megtörténik, előzzük meg. Horváth Csaba legyen főpolgármester,
hogy a baloldalnak is legyen beleszólása a főváros és Magyarország
életébe. A teljes baloldali emberek véleménye is számítson, ne legyen
100 % Fidesz-Kdnp uralom és elnyomás. A Fidesz mond valamit, én
másképp gondolom, pedig jó ötlet, de semmibe veszik a Fidesz-Kdnp
pártja, mert baloldali szava neki semmit nem számít és a baloldali
választópolgároké meg méginkább eltapossák. még ha nem is mondják ki.
Biztosra kell menni és akkor meglátják az igazságot. Ez nem
rosszindulat, ezek a tények. Az emberek alsó rétege, kik 60 ezer Ft-ot
keresnek, a legszegényebbek érzik meg először a Fidesz-Kdnp hibás
döntéseit nem csak munkahely teremtésről kell beszélni Orbán
Viktornak. 2010. szeptember 7-én ha nem ezekről a nagyon fontos
dolgokról is, de nem csak beszélni, tenni is. Amit most a
választópolgárok elé tárok, felnyitom a Fidesz-Kdnp jövő programjának
lehetséges és már elkövetett súlyos hibákat - lásd Kósa Lajos és
Szíjjártó Péter 150 milliárd kárt okozó adósságot a Magyarország,
Fidesz-Kdnp és teljes baloldali és független lakosságának és a
választó polgároknak. Miért nem mond le Szíjjártó Péter és Kósa Lajos
kijelentésükért, mind Fidesz-Kdnp országgyűlési képviselők? Másokat 20
ezer forintért börtönbe csuknak, egyenes beszéd. A Főügyészség miért
nem vizsgálja ki az ügyet? Ebből a pénzből, 150 milliárdból az
árvízkárosultak mennyire örülnének. Az iskolákba mennyi tejet lehetne
venni a gyerekeknek, egyenes beszéd. Orbán Viktor, a Fidesz-Kdnp
miniszterelnöke miért nem indít vizsgálatot az ügyben, vagy Strasbourg
lesz a végállomás, kérdezem. Lemondásról gondolom, szó sem eshet róla.
Úgy is mindenki elfelejti a kétharmad erre is jó, leszavazzanak
mindent, amit a teljes baloldal a parlament elé bocsájt és nem a
Fidesz-Kdnp szája ízlésének felel meg. A mondás igaz, ami a tiéd, az
az enyém, és ami enyém, ahhoz neked semmi közöd Fidesz-Kdnp. Baloldali
választópolgár a Fidesz-Kdnp-nek csak egy dolog fontos, az
államadósság 3 % alatt tartása minden áron. A Fidesz-Kdnp
választópolgárokon is átgázolva nem számít, csak tartani a 3 %-ot. A
fekete leves az még ezután jön meg. A Brájintoni Vajas Kenyér olyan
kemény, mint a beton, hát a Fidesz-Kdnp ezt is megeteti velünk, de mi
lemondunk az ő javukra.
2010. október 3.-án önkormányzati és polgármester választások után
jön, hogy mi, azt már leírtam. Állítsuk meg a Fidesz-Kdnp 2/3-át.