Schöpflin szerint Herczog Edit csak kitalálta az egészet
Schöpflin György szerint az MSZP összehangolt támadást indított pártja ellen a soros EU elnökség kapcsán. A Fidesz EP képviselőjét kérdeztük a soros EU elnökség és Herczog Edit kijelentése kapcsán is.
2010. szeptember 14. kedd 07:02 - Forján-Vass Máté
Schöpflin György
Schöpflin György 1939-ben született Budapesten. 1950-ben családjával Angliába távozott. Jogi diplomáját a glasgowi egyetemen szerezte meg 1962-ben. Egy évet a Bruges-i Európa Főiskolán tanult.
1963-ban a Chatham House jogi intézet kutatója volt. 1967 és 1976 között a BBC munkatársaként dolgozott. 1994-ig Londoni Közgazdasági Egyetemen a kelet- és közép-európai politikatörténet professzora, majd 1994-től a Londoni Egyetem Szláv és Kelet-európai Tanulmányok intézetében egyetemi tanár.
2003-ban lépett be a Fideszbe. 2004 óta EP képviselő. A külügyi bizottság tagja, az alkotmányügyi bizottság póttagja. 2009-ben újraválasztották.
Múlt hét hétvégén két szocialista EP képviselő is bírálta a kormányt, hogy nem alkalmas a feladatai ellátásra egyszerre a soros elnökégben és a hazai kormányzásban. Göncz Kinga EP képviselő szerint az EP-s bizottságokban többen is kételkednek a Fidesz alkalmasságában. Herczog Edit szintén szocialista EP képviselő pedig azt mondta:
Nem szokás soros EU elnökség alatt alkotmányozni.
A kapott támadásokról megkérdeztük Schöpflin György Fideszes EP képviselőt, mi a véleménye:
Mit szól a kapott támadásokhoz?
Az elmúlt napokban összefogott baloldali támadás ért minket. Amit Herczog Edit mondott, az egyszerűen nem igaz. Ezt ő találta ki. Teljesen blőd az egész. Ami tényleg íratlan szabály, hogy soros elnökség idején legyen politikai tűzszünet.
Az EU elnökség idejére sincs esély az összefogásra?
Volt erre egy kísérlet még a nyáron, hogy legyen egy ideiglenes tűzszünet az elnökség idejére. Szerintem ez egy erre való válasz: ők nem függesztik fel, hanem még inkább támadnak.
Régi baloldali technika, hogy lejárassák a Fideszt nyugaton. A magyar baloldal saját legitimitását a nyugati baloldaltól meríti. Magyarországon egyre talajtalanabb a baloldal. Most nyugaton akarnak támogatást szerezni.
Göncz Kinga nyilatkozatára kitérve: Tényleg volt valaki, akit meg kellett győzni arról, hogy alkalmasak vagyunk?
Ez nem így van. A felkészülésben az zavaró, hogy most három választás után lesz a soros elnökség. Valaki 2004-ben 2011 első félévére kérte Magyarországot. Azt nem nézték meg, hogy 2010-ben van több választás is. Ez egy probléma, amit a szocialista kormány követett el. Kérhették volna, hogy legyünk később, de nem tették. Kérhették volna 2013-ra is, amikor már egy jól bejáratott kormány van. Ehelyett most sületlenségekkel állnak elő. Szerintem Göncz Kinga nem érti, miről beszél.
Mindenki tudomásul veszi, hogy mi alkalmasak vagyunk rá?
Igen. Én így élem meg. Eddig senki sem jött oda hozzám, és mondta, hogy katasztrófa, amit mi csinálunk. Még azt sem tudom elképzelni, hogy a legmagasabb szinteken esetleg fenntartásokkal nézik a Fidesz-kormányt.
Az azért köztudott, hogy a bizottságban bizonyos fenntartásokkal nézik Magyarországot. Tudják, hogy a szocialista kormány valamennyire korrupt, visszaélt a hatalommal és rosszul kormányoz. Ez a legfontosabb, a hozzá nem értés. Például az EU-s pénzek lehívására olyan rossz struktúrát dolgoztak ki, hogy alig tudtuk felhasználni a nekünk szánt pénzeket.
Amikor azt mondja Göncz Kinga és Herczog Edit, hogy a Fidesz rosszul kezeli, akkor nem reflektálnak arra, hogy az előző kormány hibáiból kell kiindulni.
Azért számos feladat vár a Fideszre mind a két frontvonalon, hogy fogják tudni ellátni ezeket?
Ami a hazai frontot illeti, itt nincsenek aggodalmaim. Szerintem a legfontosabb kérdés, az a gazdaság. Azt hiszem, hogy jó úton halad, de majd meglátjuk. Jó lépésnek tartom azt, hogy nem fogadtuk el az IMF feltételeit.
A brüsszeli frontot illeti. Az előző állandó képviselő elment, és már megérkezett az új (Az előző belga miniszterelnök képviselője volt a távozó. A soros belga elnökség alatt ügyvivői kormány alakult. Annak a képviselője érkezett oda — a szerk.). Ő képviseli a miniszterelnököt, szerintem hozzáértő személy. Az előző kormány által kinevezett emberek megfelelőek a kinevezett feladatokra.
Azt is hozzáteszem, hogy trióban vagyunk. Ez azt jelenti, hogy támogatást kapunk a spanyoloktól és a belgáktól. A belgák kijelentették, hogy mindent megtesznek a sikeres magyar elnökségért.
Milyen feladatok elé néz a magyar soros elnökség?
A mi elnökségünk idején fog elindulni a következő költségvetés vitája. Fontos lehet, hogyan bonyolítjuk le. Horvátország csatlakozási folyamata is új fejezethez ér.
Nem igazak a támadások, felkészültünk?
A hazai politikában stabil a helyzetünk, nem hiszem, hogy gond lesz. Az EU-s elnökségre felkészültünk. Semmilyen aggodalmat nem tartok érvényesnek. Ez csak egy koholt kampány. Lehet, hogy a baloldali médiumok attól lesznek hangosak, hogy a Fidesz megint valamit elrontott, de ez nem igaz.