A Jobbik egyetért a szocikkal
Pörzse Sándort a Jobbik kultúrpolitikusát a bizottsági munkájáról, a médiatörvénnyel kapcsolatos álláspontjáról, valamint a politikai foglyok szabadon bocsátásáért folytatott demonstrációról kérdeztük.
2010. szeptember 19. vasárnap 18:49 - Bagics Bence
Mit gondol arról, hogy Staudt Gábor az MSZP-s politikusokat is közrendvédelmi telepekre küldené?
Hiszekegy minden iskolába
Pörzse Sándor nyár közepén erősen kampányolt a Horty-korszak "nemzeti imájának" kifüggesztése érdekében. Az ügy kapcsán törvénymódosító javaslatot is nyújtott be az országgyűlés felé.
Ez súlyos csúsztatás, ő azt mondta, hogy a politikai bűnözőket küldené ide, nem csak a szocialista politikusokat.
Hogy áll a Medgyessy-, Gyurcsány-, Bajnai-kormányok kulturális kormányzatainak esetleges visszaéléseivel foglalkozó albizottság munkája?
Egyenlőre odáig jutottunk, hogy felvázoltuk azokat a területeket, ahol vizsgálatot kell tartani. Egyik ilyen az Erkel Színház bezárása, vagy az MTV-székház eladása.
Hiller István és az által vezetett kulturális tárca teljesen le akarta bontani az Erkel Színházat és a helyében egy teljesen új létesítmény létrehozását tervezték, arra hivatkozva, hogy az épület életveszélyes.
Mikor az illetékes államtitkár bekérte az ide vonatkozó szakértői jelentéseket, kiderült, hogy az épület nem, hogy nem életveszélyes, hanem használható állapotba van. Az MTV-székház története hasonló. Az előző kormány eladta azt, és horribilis összegekért béreltek egy másikat, miközben az eladott épületből befolyt összeget nem erre fordították.
Mit gondol az Operaház körüli miniszteri biztosokkal kapcsolatos mizériákról?
A Fidesz ugyanazt csinálja, amit idézőjelben mindenki más csinálna. Középvezetőig mindenkit leváltanak, próbálják visszafoglalni azokat az állásokat, amiket az MSZP kádereivel elfoglalt. Félig meddig azt mondom, hogy vannak benne érthető lépések, bár az a baj, hogy olyan embereket is leváltanak, akik nem kötődnek pártpolitikához, hanem egyszerűen a szocialista éra alatt lettek kinevezve, mint például a nemzeti parkok vezetői is.
A Jobbikra vonatkozóan a polgármestereknek a tombolása a döbbenetes, akik egész egyszerűen megpróbálják a párt politikusait, helyi választóit teljesen ellehetetleníteni.
A médiaalkotmánynak nevezett törvény kapcsán nagyon sok vita folyik. Mi a Jobbik álláspontja?
Mi nem szavaztuk meg a törvényt, sőt rengeteg módosító indítványt nyújtottunk be. Volt olyan módosítónk is, amit a Fidesz nem fogadott el, majd később ugyanezt a saját javaslatukként nyújtották be az Országgyűlés elé.
Mindenki azzal vádolja a Fideszt, hogy egy olyan totális diktatúra kiépítését kezdte meg, aminek egyik vezérhajója a média. Tanultak abból a hibából amit tizenkét éve elkövettek, hogy az elsőszámú közvélemény formáló erőt nem foglalták el akkor.
Nagyon sok múlik Szalai Annamárián, aki amellett, hogy pártpolitikus, egy tisztességes, a szakmájához értő politikusnak tartok, tehát én bízom benne . De az a tény, hogy kilenc évre bebástyáznak embereket, miközben a mai világ, különösen a média, másfél-két évenként változik, az azért aggályos.
Lehet azt mondani, hogy a médiatörvény kapcsán néhány kérdésben egy állásponton vannak az MSZP-vel?
Igen lehet ezt mondani. Mandur László nagyon jól összefoglalta az ide vonatkozó ellenzéki kifogásokat. Ez nem azt jelenti, hogy konkrétan az MSZP-vel értünk egyet, hanem az ellenzéki aggályokkal.
Mi volt a célja a politikai foglyok szabadon bocsátásáért folytatott hétfői demonstrációjuknak?
Elsősorban természetesen a figyelemfelkeltés volt a lényeg. Olyan emberekért állunk ki, mint például Budaházy György, akit már több, mint egy éve fogva tartanak, bármiféle terhelő bizonyíték bemutatása nélkül. Most még azt a laptopot is elvették tőle, amin a saját vádanyagát tudta volna megnézni.
Tulajdonképpen ebből a szempontból semmi sem változott a Gyurcsány-érához képest. Ha valakit olyan súlyú bűntettel vádolnak, mint a terrorizmus - ami egyszerűen röhejes - ideje lenne a nyomozati szerveknek előállni valami kézzelfogható bizonyítékkal.