Az óbudai Álomsziget története folytatódik. Az első részben a privatizáció körülményeiről írtunk, most megnézzük, hogyan mozgatta a politikai szálakat a továbbiakban a beruházói érdek.
2010. szeptember 29. szerda 06:29 - HírExtra
Egyszemélyes harc a közgyűlés helyett
„Mi az első perctől nyilvánvalóvá tettük, hogy akkora méretű projekthez, mint amiben ők eredetileg gondolkoztak, nem tudunk támogatást adni” – mondta Ikvay. „Ott volt ezer ember, és a tervező csapat magyar vezetője ismertette a terveket, egy halom kérdés volt, amin összevitatkoztunk. Ők válaszoltak, mi meg hümmögtünk.”
Schneller István szerint azonban csupán ő volt az, aki a főváros részéről az elejétől fogva küzdött a kisebb beépíthetőségért. „A városvezetésnél annyit tudtam elérni, hogy tárgyalásokat kezdtünk, mivel a végén már csak én nem adtam be a derekamat. Ekkor elkezdett egy kicsit isztambuli bazárba átmenni a dolog, hogy akkor mondjam meg, hogy mennyi az, amit lehet.”
„Hónapokig harcoltam, hogy visszanyomjam a projektet, de olyan politikai hátszele volt, hogy csak annyit sikerült elérni, hogy a tervezett tízezer férőhelyes konferenciaközpont méretén tudtunk módosítani”- mondta Schneller. „Én a politikai játszmákba nem voltam beavatva, ezeket csak érezni lehetett, hogy kik, kivel, hogyan tárgyalnak. Én részben egyébként ezért jöttem el” – magyarázta későbbi felmondását a főépítész.
Mindent beígértek
Részlet a fővárosi jegyzőkönyvből (2004. 04. 27.)
ELNÖK (Schiffer János, MSZP):
Kérdés, vita? (Nincs jelentkező.) Nincs. Akkor szavazunk. (Zsinka László: Hogyne lenne!) Zsinka László!
ZSINKA LÁSZLÓ (MIÉP-Jobbik):
Tisztelt Közgyűlés! Egy kicsit túl gyorsak tetszenek lenni. Egy kérdést is szerettem volna feltenni, de villámgyorsan mentek. Tudja-e mondjuk a főpolgármester úr azt, hogy az államnak visszavásárlási joga van a Hadrianus-palotára és környékére? Tudja-e azt, hogy törvénytelenül adták el ezt a területet, tisztában van-e azzal, hogy az akkori kultuszminiszter, Hiller István is ez ügyben lépett, és lépett az Állami Számvevőszék is? Még 2008-ig visszavásárolhatják ezt a területet, és akkor az egész KSZT (Kerületi Szabályozási Terv – a szerk.) teljesen feleslegessé válik, és értelmetlenné válik.
Kérdésként szeretném feltenni, hogy a befektetői kört nevezze meg, hogy kik vannak e mögött a cég mögött. Igaz-e, hogy a Leumi Bank egykori vezetője van a befektetés mögött, a Plaza Centers van mögötte, igaz-e, hogy a Motty Cisser nevű plázacsoport elnök-tulajdonosa lett önnel lefényképezve, ismeri őt, ugye? Tehát nem hamis ez a kép?
Az igaz-e, hogy az egész beépítési terv külföldről jött?
ELNÖK:
Köszönöm szépen. A vitát lezárom. Az előterjesztő… (Közbeszólások a MIÉP-Jobbik soraiból: Kérdés volt!) Nem volt kérdés. Képviselő úr nem nyomta meg a gombot, amikor azt mondtam, hogy kérdés nincs. (Balczó Zoltán: Fel sem nézett!) Nem is kell felnéznem, előre kell néznem.
Megadom a zárszó lehetőségét az előterjesztőnek. (Közbeszólások a MIÉP-Jobbik soraiból: Választ várunk! – Folyamatos zaj.)
ELŐADÓ (Demszky Gábor):
A szerződés, amit az imént elfogadtunk, garanciákat tartalmaz arra vonatkozóan, hogy a Hadrianus-palotát a befektető feltárja és bemutatja, kiállítási hely jön itt létre. Számomra ez a háromoldalú szerződésben megerősített garancia elégséges, a befektető lényegében megold egy közfeladatot, és fel sem merül a visszavásárlás igénye vagy szándéka – ez egyébként abszolút logikátlan is lenne a magyar államot képviselő kormány részéről.
ELNÖK:
Köszönöm szépen. Zsinka képviselő úr ügyrendben kér szót?
ZSINKA LÁSZLÓ (MIÉP-Jobbik):
A vitában!
ELNÖK:
A vitát lezártam. (Erkel Tibor: A kérdésre még nem válaszolt!) Szavazás következik…
„Akárhányszor építeni akart valaki valamit Budapesten, rózsaszínre festette az eget. Én már ezt nagyon megszoktam, hogy jön valaki, és azt mondja, hogy ide építi a világ legnagyobb akármijét.” - mondta Schneller. „Bejött egyszer Mordechay a főpolgármesterhez, és azt mondta, hogy most a legnagyobb üzlet egy olyan cirkusz, ahol keveredik az akrobatika és a színház. Azt mondták, ez állati nagy sikk és a világon idáig csak kettő ilyen van, és ide építenék a harmadikat.”
A beruházó azt is elárulta, hogy mindehhez folyamatos ellátást biztosítana. Idehoznák charterrel a japán turistákat, akik jól elszórakoznának az oda épült szállodában, étteremben, kaszinóban, konferenciaközpontban és az említett színházban. "A látogatóknak ki sem kéne menniük a szigetről”, mondogatták a beruházók.
Schneller erre kifejtette, hogy a hazai turizmusnak nem annyira érdeke, hogy ne menjenek ki a városba. „Ezen aztán édesdeden elvitatkozgattunk, de engem kicsit hülyének néztek, és azt mondták, hogy én nem akarom, hogy ez a város fejlődjön.”
„A befektetők azonban – a papír mindent elbír alapon – mindent beígértek. Például azt, hogy építenek egy alagutat a Bogdáni út vonalában a Kis-Duna alatt, plusz egy lehajtót az Árpád-hídról, illetve, hogy kiszélesítik a K-hidat. Én azonban azt gondoltam és ma is azt gondolom, hogy a beígért fejlesztések nagy része hazugság.”
„Ezeket a járulékos beruházásokat szívesen bevállalják a befektetők, aztán mindig kiderül valami ellehetetlenülés, hogy például az alagutat nem lehet megépíteni, mert avarkori sírok vannak ott.” – vázolta fel a helyzetet Schneller. „Máskor is láttunk már ilyet, hogy megváltoztatták a szerződést közben. Bejelentenek valami vis maiort vagy bármit. Önkényesen nem, de kétoldalúan, megegyezéssel van joguk minden szerződésen változtatni.”
Főhajtás a pluszoknak
„Az is az én kezdeményezésem volt, hogy fázisosan kapják meg az építési engedélyt az egyes területekre” – mondta Schneller. A szerződést ugyanis úgy kötötték meg, hogy a telekrészek beépítésének feltételéül szabták bizonyos járulékos fejlesztések megvalósulását.
A fideszes Szálka Miklós felhívta a közgyűlés figyelmét arra, hogy a járulékos fejlesztések ígérete mögött valójában a nagyobb beépítettséget célzó szándékok állnak, így óvatosan kell kezelni azokat. Figyelmeztetett, hogy az infrastrukturális fejlesztések elsősorban nem a főváros, hanem a befektető érdekeit szolgálják.
A miépes-jobbikos Balczó Zoltán is azt vallotta, hogy a dunai szigetek zöldterületi jellege megtartásának kiemelt programnak kéne lennie. „Mindaz a beépítés-koncentrálás, ami most megtörténik, pontosan annak mond ellent, amit mi egy ilyen koncepcióban a szigetnek szántunk.”
„Ekkorra azonban már úgy volt beállítva, hogy a főépítész iroda lealkudta a számokat, és ez a nagyságrend most már emberi és humánusabb. Így azonnal jóváhagyta a közgyűlés” – mondta Schneller.
Fizettek?
Zsinka László, aki akkor a MIÉP-frakció vezetője volt a Fővárosi Közgyűlésben, a Hajógyári-sziget sorsáról döntő ülés szünetében azt nyilatkozta, érezhető volt, hogy a nagy pártokat megvásárolták a beruházók, máskülönben nem szavaztak volna a képviselők ennyire egyhangúlag.
Schneller szerint is folytak egyezkedések a színfalak mögött, azonban ő nem volt ezekbe beavatva. „Én ezekről a háttértárgyalásokról nem tudok, csak feltételezni tudom, hogy iszonyatosan nyomták az ügyet, minden erővel sürgették, hogy ez menjen át, és már csak én voltam az akadálya, hogy megegyezzenek” – mondta Schneller. „Aztán ezekkel a lecsökkentett számokkal a végén már én is azt mondtam, hogy jól van, menjen.”
Tarlós mossa kezeit
Miután a fővárosi közgyűlés megszavazta az új szabályozási tervet, már csak a III. kerületi önkormányzat tudta volna megállítani vagy átalakítani a beruházást. 2006 júniusában azonban ők is megszavazták, szintén egységesen.
Ki kell azért emelni Tarlós István szerepét, hiszen – bár ő volt a kerület polgármestere – a közgyűlésben az MSZP-SZDSZ frakció volt többségben, így ő egy személyben nem biztos, hogy elég lett volna ahhoz, hogy változást érjenek el. „Tarlós nagyon ügyes volt egyébként, mindig felfelé hárította a labdát, azt mondta, ha a főváros egyetért, ők is jóvá fogják hagyni.” – mondta Schneller István. Tarlós végül nem szavazott sem igennel, sem nemmel, hanem kivonult a teremből.
„Én előre megmondtam, hogy nem fogok igennel szavazni, mert nem akartam ebbe a cirkuszba belépni. Én tudtam, hogy eljövök onnan” – nyilatkozta a HírExtrának Tarlós. „Én fél lábbal már nem is voltam akkor
(2006. június - a szerk.) az önkormányzatnál, a főpolgármesteri kampányom alatt történt az egész.”
Tarlós szerint ha valakit „elő kell venni”, akkor az nem ő, hanem elsősorban az MSZP-SZDSZ frakciók képviselői, akik megszavazták a szabályozási tervet, mint például Bihary Gábor, aki jelenleg az MSZP jelöltje a III. kerületi polgármesteri posztra.
Tarlós ugyanakkor felhívta a figyelmünket arra, hogy az egészben a legnagyobb hibát az akkori kormány követte el. „Tulajdonképpen az állam, szűkebben véve a szocialista kormány kényszerpályára helyezte a dolgot, amikor az önkormányzat megkérdezése nélkül eladta ezt a területet.”