Mi minősül fogolyszökésnek?
A jövőben fogolyszökésnek minősülhet, ha valaki a lakhelyelhagyási tilalom ellenére elhagyja otthonát, vagy súlyosan megszegi a házi őrizet szabályait - többek között ezt indítványozza az egyes büntetőjogi tárgyú törvények módosításáról szóló jogszabálytervezetében a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM).
2010. október 8. péntek 18:57 - HírExtra
A tárca honlapján a közbiztonsági törvénycsomag tervezetéről szólva kifejtik, hogy számos ponton módosulna a büntető törvénykönyv (Btk.). Például a kötelezően alkalmazandó életfogytig tartó szabadságvesztésre is vonatkozna az a rendelkezés, hogy az életfogytig tartó szabadságvesztés azzal szemben szabható ki, aki a bűncselekmény elkövetésekor a 20. életévét betöltötte.
A fiatalkorúak büntetésével kapcsolatban változás lehet, hogy a javítóintézeti nevelés mellett nem lenne kiszabható közérdekű munka. Az előzetes fogvatartás és a házi őrizet beszámításában újdonság, hogy az elrendelt javítóintézeti nevelésbe az előzetes fogvatartás és a házi őrizet teljes idejét be kellene számítani - írta honlapján a KIM.
A tervezet szerint kiegészítenék a hivatalos személy fogalmát a választottbíróval, így a jövőben büntetendő lenne a választottbírák aktív és passzív vesztegetése.
Ha elfogadják a módosítást, az ügyésznek mindig kötelező lesz jelen lennie a tárgyaláson. Eddig ugyanis csak a törvényben meghatározott esetekben volt kötelező az ügyész jelenléte - emlékeztetnek.
A tárca előterjesztését a kormány még nem tárgyalta.
Forrás: MTI