2024. november 22. - Cecília

IMF: lassú kilábalást várnak

Csak lassú ütemű kilábalást vár Európa fejlett ipari országai számára a Nemzetközi Valutaalap (IMF): most közzétett régiós gazdasági kitekintésében arra figyelmeztet, hogy az adósságcsökkentést óvatosan kell folytatni, szükség esetén a tervezett intézkedéseket fel kell függeszteni.
2010. október 20. szerda 16:59 - HírExtra
A felzárkózó európai országok számára viszont az államháztartási hiány gyors csökkentését javasolja, mert különben a görögországihoz hasonló válsággal szembesülhetnek. Az IMF szakértői úgy vélik, hogy a mostani erősödő szakasz ellenére a korábbi kilábalási időszakokhoz képest gyengébb lesz az élénkülés a fejlett európai államokban: az idei évre ezekben az országokban 1,7%-os, jövőre 1,6%-os összesített növekedéssel számolnak.

A két legsúlyosabb válsággal küzdő államban, Görögországban és Írországban az idén még csökken a GDP: előbbiben 4, másikban 0,3 százalékkal - becslik a szakértők. Jövőre Görögországban még 2,6 százalékos zsugorodást, Írországban viszont már 2,3 százalékos GDP-bővülést vár a valutaalap.

A felzárkózó európai országok számára az IMF 3,9 százalékos növekedést valószínűsít az idén, és 3,8 százalékot jövőre, hangsúlyozva, hogy sok fog múlni az euróövezeti kilábalás milyenségén és ütemén, hiszen a eurózóna országai Kelet-Európa fő exportpiacai. A valutaalap a legnagyobb kockázatot abban látja a felzárkózó Európa számára, hogy az egyes országok szuverén adósságválságának újraéledése ismét keresztülsöpörhet az euróövezeten.

Az IMF úgy véli, hogy az európai államok felzárkózó csoportjában, a nagy költségvetési sérülékenységgel rendelkező államoknál akár a költségvetési konszolidáció gyorsítására is szükség lehet a piaci aggodalmak térnyerésének megelőzésére. Utal például Lengyelországra, ahol az államháztartási hiányt idén a GDP 7,4 százalékán várja a tavalyi 7,1 százalék után, és a jövő évre valószínűsített 6,7 százalék előtt. A felzárkózó európai országcsoportban az államháztartási hiányt összesítve a GDP 5,2 százalékán valószínűsíti a valutaalap az idén, 4,2 százalékán jövőre. Tavaly 6,0 százalék volt az összesített deficit.

Az IMF szerint a pénzügyi ágazat különösképpen érintett lehet, különösen azokban az országokban, ahol a bankok eszközeik nagy részét tartják állampapírokban, így például Albániában, Magyarországon, Lengyelországban és Törökországban. Ezekben az országokban a bankok tőkeerejét jelentősen érintheti, ha az állampapírok értéke csökken. Ez ugyanakkor visszahathat a banki hitelezésre is. A valutalap véleménye szerint az felzárkózó Európa több gazdaságának is új növekedési forrásokat kell keresnie, jobban támaszkodva az exportra, mint a belső keresletre.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Gazdaság / HR témában
Ön miként vélekedik a magyar gazdaságról?
A gazdaságunk szárnyal, határ a csillagos ég!
A gazdaságunk bár a levegőben van, magassága legfeljebb másfél méter, sebessége egy csigával azonos.
A gazdaságunk valaha szárnyalt, jelenleg a sütőben sül, zöldségkörettel.
A reformok működnek
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását