Vizsgálják a bontásra ítélt kolontári házakat
Igazságügyi szakértők végzik annak a 23 kolontári lakóháznak az értékbecslését, amelyek lebontásáról múlt vasárnap döntött a védelmi bizottság. A szakértők csütörtök estig valamennyi épületről elkészítik szakértői jelentésüket.
2010. október 21. csütörtök 13:37 - HírExtra
A Magyar Igazságügyi Szakértői Kamara munkatársai tételes felmérést készítenek a bontásra ítélt ingatlanokról. A lakóházat és a melléképületet négyzetméterenként vizsgálják, nem piaci forgalmi értéken próbálják felbecsülni, milyen értéket képviselhetett az ingatlan a két és fél héttel ezelőtt bekövetkezett katasztrófát megelőzően.
A szakértői jelentés lesz az alapja annak a kártérítési folyamatnak, amely során a bontásra ítélt ingatlanok tulajdonosai az egyéni értékbecslés alapján értékarányos kártérítést, vagy cserelakást kaphatnak egy újonnan épült lakóparkban, esetleg egy másik településen.
Kolontáron eddig tíz házat bontottak el a falut kettészelő védőgát megépítése miatt.
A polgármesteri hivatal közvetlen közelében húzódó védmű és a Torna-patak közötti területen, a Kossuth utcában már csak egyetlen ház áll, ezen a szakaszon a múlt héten nyolc lakást dózeroltak el. A Kossuth utca 30. alatti ingatlant és melléképületét azért nem tudták még megsemmisíteni, mert a tulajdonost - akit súlyos sérülésekkel a győri kórházban ápolnak - még nem tudták megkérdezni szándékáról.
A megsemmisült Malom utcában eddig két házat bontottak el, s valamennyi eldózerolt épületről szakértői értékbecslés és kárfelmérés készült. A tulajdonosokkal aláírták a kártalanításhoz szükséges szerződéseket. Amikor Orbán Viktor miniszterelnök a katasztrófa bekövetkezte után két nappal Kolontáron járt, a megsemmisült településrészre utalva úgy fogalmazott: a hídon túl újjáépítésnek nem látja értelmét, a területet be kell keríteni örök mementóul.
Az MTI tudósítója csütörtökön a településen járva azt látta, hogy a házak helyén a földet teljesen legyalulták, a törmeléket az iszappal együtt elszállították. Az elzárt településrészen nincs kármentés, a szakemberek ugyanis úgy döntöttek, ha megkapják a bontási határozatot, a megmaradt vörösiszapot a törmelékkel együtt szállítják el egy erre kijelölt tározóba.
Kolontár két, magasabban fekvő részén már kijelölték azt a két területet, ahol a károsultak számára megépíthetik az újonnan épülő lakóparkot. A víztorony, illetve az Ajka felé vezető út melletti területen valamennyi otthonát elvesztő embernek tudnak lakást biztosítani, de a területet még meg kell vásárolnia az államnak a tulajdonosoktól – mondta az MTI tudósítójának Kolontár polgármestere.
Tili Károly nem tudott pontos számot mondani arról, hány ember döntött úgy, hogy végleg elhagyja a települést, de közlése szerint sokkal kevesebben vannak már a távozni akarók, mint a katasztrófa bekövetkezte utáni napokban.
Forrás: MTI