"A Fidesz az emberek magántőkéjével kíván gazdálkodni"
Népszavazást kezdeményez az MSZP a magánnyugdíjpénztárak sorsával kapcsolatban. Az egyik kezdeményezőt, Szabadkai Tamás fiatal szocialista politikust kérdeztük az ügyről.
2010. október 22. péntek 13:01 - HírExtra
Az MSZP a következő kérdéseket tenné fel népszavazásra:
1. Egyetért-e ön azzal, hogy magánnyugdijpénztári befizetéseket semmilyen módon nem vonhatja el az állam?
2. Egyetért-e ön azzal hogy a törvény nem módosíthatja, még idő előtt sem a magánnyugdíjpénztári befizetéseket nyugdíjjárulékokra?
3. Egytért-e ön azzal, hogy az egyének magánnyugdíjpénztári tagdíjait csak a kiválasztott magánnyugdíjpénztár kezelheti?
Szabadkai Tamás válaszol:
Mit takar a kérdésben a tagdíj kifejezés?
Mind az a befizetés tagdíjként kerül megnevezésre a TB törvényben, amit az egyén a pénztárba befizet. Abból a 9,5 százalékos befizetésből 1,5 százalék kerül a nyugdíjalapba, a maradék nyolc százalék pedig tagdíj címén kerül a rendszerbe. Ezeket az összegeket a pénztárak külön névre szóló számlán kezelik, megőrzi az egyénhez kötődő jellegét, hiszen nem kerül egy közös kasszába. Eképpen láthatóvá, nyomon követhetővé válik.
Miért lovagol a Fidesz a pénztárak magas kezelési költségén?
Nyilván ez az érdeke. Én a Fidesz és a pénzintézetek harcába nem is kívánok beleszólni. Aki tagja valamely hasonló intézménynek az érdekli, hogy melyik nyugdíj folyósítási rendszer éri meg jobban. A kormány semmit nem mond arról, hogy a befizetésekkel mit tennie, pédául ha állami rendszerbe fizetne az állampolgár. Jelenleg még azt sem mondja meg a kormány, hogy ami pénzt most elvesz, azt miképpen adja vissza. Fizet-e kamatot, vagy követi-e az inflációt, erről semmi hír sincsen.
A Fidesz nem a nyugdíjrendszer átalakításra tesz lépéseket, hanem az emberek magántőkéjével kíván gazdálkodni. Azt, hogy a magánnyugdíjpénztárak az emberek pénzével, ahogy Orbán Viktor fogalmazott ”ruletteznének”, ezt egy olyan kommunikációs trükknek tartom ami elfedi a valóságot. Azt, hogy itt mindenkinek a saját számlás befizetéséről van szó.
Amit a legveszélyesebbnek tartok a magánjogi szerződés kérdése. A jogbiztonsággal a legmesszebbmenőkig szembemegy, hogy valakinek a megtakarításait törvénymódosítással jogosult lefoglalni. A következő kérdés az, hogy ha az államnak pénzre lesz szüksége, akkor az emberek magánszámláikon lévő pénzét is lefoglalja?
Miért pont önök voltak hárman azok, akik ezeket a kérdéseket megfogalmazták?
Ez az ügy alapvetően mindenkit érint, a jelenlegi és a majdani nyugdíjasokat is. Ettől függetlenül, mi hárman fiatal politikusok nyújtottuk be ezeket a kérdéseket azért, mert életkorunkból fakadóan mi vagyunk azok az érintettek, akik amikor munkába álltak akkor találkoztak a magánnyugdíjpénztári rendszerrel. Aktív szerepet kívánunk vállalni abban, hogy ez a népszavazás eredményes legyen.