'56 erdélyi szemmel
Az 1956-os forradalom jó ürügy volt a román kommunista hatalom számára, hogy befejezze mindazokat a kegyetlenségeket, amelyeket az erdélyi magyar értelmiségen 1945-ben nem sikerült végrehajtania.
2010. október 24. vasárnap 13:39 - HírExtra
Az EMNT Brassó megyei szervezetének szombati ünnepségén Lay Imre, az Erdélyi Magyar Ifjak Szövetségének (EMISZ) egykori titkára beszélt a forradalom erdélyi és brassói vonatkozásairól. Az előadások után a közönség Pongrátz Gergely, a Corvin-köz főparancsnoka által készített dokumentumfilmet tekinthette meg.
Az ünnepi megemlékezésen sor került a Kovács Lehel István, EMNT ügyvezető elnök által szervezett, A kommunizmus és intolerancia áldozatai címet viselő tárlat megnyitására. A 80 fénykép olyan Brassó megyei épületeket, emlékműveket mutatott be, amelyek Trianon óta áldozatul estek a nemzetiségek közötti intoleranciának, a román kommunizmusnak. A tárlatot követően megkoszorúztuk az 1956-os EMISZ-es elítéltek emléktábláját.
Az EMISZ 1956-ban alakult Brassóban ifjú diákokból és munkásfiatalokból, a kommunista rendszer titkosszolgálata, a Securitate 1959 teljesen felszámolta a mozgalmat.
Forrás: MTI