Lejárt szavatosságú bombákat árul a HM
A Honvédelmi Minisztérium pályázat keretében akar megválni az elavult és feleslegessé vált, szovjet harci eszközeitől. A kiárusítás mikéntjéről a HM adott tájékoztatást a HírExtrának.
2010. november 17. szerda 06:36 - Fontos Erzsébet
A Honvédelmi Minisztérium, mint vagyonkezelő, a Honvédelmi Minisztérium Fejlesztési és Logisztikai Ügynökség közreműködésével egyfordulós nyilvános pályázat keretében értékesíti a Magyar Állam tulajdonában lévő, és a Honvédelmi Minisztérium vagyonkezelésében lévő, honvédelmi célra felesleges eszközöket, szakanyagokat.
Az eszközök többek között elavult, szovjet gyártmányú kézifegyverekből, légvédelmi rakétákból, emellett különféle repülő bombákból és bombagyújtókból állnak.
Ráfizetés a lőszerek használati idejének meghosszabbítása
Pályázat
A HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökség a Honvédelmi Minisztérium megbízásból egyfordulós nyilvános pályázat útján értékesíti a Magyar állam tulajdonában és a Honvédelmi Minisztérium vagyonkezelésében lévő, honvédelmi célra felesleges inkurrens fegyverzettechnikai szakanyagokat.
www.hm.gov.hu
A Honvédelmi Minisztérium tájékoztatása szerint az elavult fegyverek, lőszerek, hadiipari alapanyagok értékesítése azért vált szükségessé, mert ezek a szakanyagok fölöslegessé váltak a Magyar Honvédség számára, a lőszereknek, rakétáknak például lejárt a szavatossági idejük. Tekintettel arra, hogy csak igen nagy költségeken tudták volna a használati idejüket meghosszabbítani, a tárca úgy döntött, gazdaságosabb az értékesítés. Eddig azonban nem volt megfelelő kereslet a feleslegessé vált eszközökre.
A kereslet eddigi hiányát mi sem bizonyítja jobban, mint ogy a fegyverkészlet eladására még 2004-ben miniszteri biztost jelöltek ki. Az eredeti tervek szerint néhány év alatt megszabadultak volna a felesleges készlettől, hiszen a drága őrzési költségek miatt nem volt kifizetődő megtartani az elavult eszközöket. A szándék ellenére nem tudtak túladni a fegyvereken, melynek oka lehetett az Állami Számvevőszék által az elmúlt években már többször is kifogásolt magas áruk, emellett a fegyverek elavultsága és lejárt szavatosságuk ténye is.
Felbecsülhetetlen értékek a szovjet gyártmányok?
A Minisztérium az értékbecsléssel kapcsolatban kijelentette, nagyon nehéz meghatározni azt az értéket, amelyet az eladásra kínált felszerelések érnek. Ugyanígy az értékesítésből befolyó összeget sem tudják megbecsülni, amely függ az értékbecsléstől és a nyílt pályázaton megajánlott ártól is.
Természetesen a minisztériumnak számolnia kell azzal, hogy nem értékesítheti a fegyvereket áron felül, hiszen a régi eszközöket kizárólag nagy pénzbefektetéssel (felújítási költségek) lehet csak használni és a vállalkozók is úgy tudnak értékesíteni, ha magas költségeken felújítják ezeket.
Eladásra kínált eszközök
Összesen:13.989 fegyver kerül kiárusításra, mellyel akár egy komolyabb támadás is indítható lenne.
A harci eszközöket kizárólagosan a fegyverkereskedelemhez, illetve katonai eszközök, robbanóanyagok megsemmisítéséhez szükséges engedéllyel rendelkező vállalkozások vásárolhatják meg. A minisztérium elmondása szerint a meghirdetett eszközök felújítás után természetesen rendeltetésnek megfelelően használhatóak, hatástalanítás után például eladhatóak múzeumoknak, gyűjtőknek.
Harmadik ország is fel tudná használni ezeket a harcászati eszközöket, azonban ehhez az orosz fél engedélyére is szükség van, amit a vásárlónak kell beszereznie. A minisztérium pályázatai nyíltak. Bármelyik ország, bármelyik vállalata jelentkezhet.
Magyarországnak egyszerűbb túladnia itthon az árun, és a vevőkre hárítania a más országoknak való fegyvertovábbítás procedúráját. Annak ellenére is, hogy Magyarország így kevesebb haszonnal zárná a tranzakciót.
Fellendül az illegális fegyverkereskedelem?
Többek között kérdéses lehet, hogy ellenőrzés hiányában és az eszközök értékének alulbecslésével, az engedéllyel rendelkező vállalkozások illegális fegyverkereskedőknek továbbítják-e a jutányos áron megvásárolt eszközöket, azért, hogy kompenzálják a fegyverekre fordított felújítási költségeket.
A tárca azonban nem feltételezi, hogy külföldre, vagy háborús övezetbe adnák ezeket tovább, és azt sem valószínűsíti, hogy ezáltal fellendülhet a bűnözők által működtetett illegális fegyverkereskedelem.
A minisztérium a HírExtrát tájékoztatta arról, hogy a HM FLÜ csak olyan vevőnek értékesít, aki a megkötött szerződésben rögzíti, hogy a megvásárolt hadi anyagok tekintetében a fegyverek értékesítéséről szóló törvényben foglaltak alapján jár el. Emellett a vevők a szerződésben kötelezettséget vállalnak továbbá arra is, hogy magánszemélyeknek és engedéllyel nem rendelkező személyeknek nem adják tovább az eszközöket.