2024. november 22. - Cecília

Az energiafűz mentheti meg Kolontárt

Az enyhe, hosszú ősz kedvez a Kolontár mellett kijelölt, egy hektárnyi iszappal elöntött területen kísérletként elvetett rozs- és tritikálékeverék kikelésének, így a dózerokkal előzőleg megtisztított földsziget december elején már ki is zöldülhet, reményt adva az élet újra indulására nemcsak itt, hanem az egész katasztrófa sújtotta, holt tájjá vált térségben.
2010. november 17. szerda 09:22 - HírExtra
Gyuricza Csaba, a gödöllői Szent István Egyetem docense az MTI-Pressnek elmondta, hogy az őszi vetést tavasszal tárcsával beforgatják majd a földbe, ezáltal zöldtrágyaként szolgálhat az oda ültetendő energiafűznek.

Amennyiben a kísérlet beválik, megnyílik az út, hogy az iszap által tönkretett egész 1000 hektárnyi területre ilyen növényt telepítsenek, amely alapanyagul szolgálhat az új építésű és a megmaradt házak fűtéséhez. - Így lehetővé válik, hogy a környék otthonai a gáz helyett a 30-40 százalékkal olcsóbb megújuló energiára álljanak át, ami háztartásonként évi hozzávetőleg 100-150 ezer forint megtakarítást jelenthet - fejtette ki a docens.

Elmondása szerint ahhoz, hogy a szennyezett talajba új életet leheljenek, az egyetem tudományos háttere teremti meg a szellemi bázist, ahol más intézményekkel együttműködve évek óta folynak kutatások biomassza termesztési technológiák kifejlesztésére.

Erre azért is szükség van, mert az Európai Unió előírása szerint a tagországoknak 2020-ig növelniük kell az alternatívenergia-felhasználást, ami Magyarország esetében a jelenlegi alig néhány százalékról a 13 százalék elérését jelenti. A szakember utalt rá, hogy a megközelítően 7 millió hektárnyi termőterület 10 százaléka kevésbé értékes, kedvezőtlen adottságú föld, ahol jelenleg veszteséges a mezőgazdasági művelés: a termékszerkezet váltáshoz pedig éppen a biodízel előállításához szükséges repce, napraforgó, a fűtéshez pedig az energianád, fű, a gyorsan növő nyár és akácfa mellett az energiafűz jöhet számításba.

- A kolontári kísérleti terepen azért esett a választás az energiafűzre, mert itt egy neki kedvező, mélyen fekvő, vizenyős talajról van szó, és ez a növény a talaj tisztítására is alkalmas. A területre a vörös iszap eltávolítása után komposztált tőzegkeveréket terítettek. A rozs-tritikálé elvetését pedig az olcsó és igénytelen mag is indokolja, amely kikelve csökkenti a talaj lúgosságát, megakadályozza a gyomnövények növekedését, és megfogja a szálló port, ezáltal a levegő szennyezettségét is mérsékli - ismertette az előnyöket az egyetemi docens.

Mint elmagyarázta, a vetés jóvoltából újból élet költözik a holt talajba. Egyetlen maréknyi egészséges termőföld ugyanis több milliárd élőlényt tartalmaz. A világot egyensúlyban tartó bonyolult ökológiai rendszer fontos elemeként a táplálkozási piramis alján a termőföldben szemmel alig látható ízelt lábú ugró villások, mikrobák, talajlakók nyüzsögnek, segítik a talajba kerülő szerves anyagok lebontását, végső soron a növények táplálkozását. A vörös iszap ezt az élővilágot is elpusztította, és természetes körülmények között több évtizedig tartana, amíg a talaj regenerálódik.

- Az egyetem és a partnerei által kidolgozott modell felhasználásával e folyamat azonban felgyorsítható, és jövőre a talajrehabilitáció nyomán a kísérleti terep talaja a savas kémhatás megszüntetésével ismét teljes értékű termőfölddé válhat - érvelt Gyuricza Csaba.

Számítások szerint az ide telepített, gyorsan növő energiafűz két év múlva már aratható lesz, a 20 tonnányi szárazanyag termésből pellet vagy biobrikett állítható majd elő, ami 3-4 családi ház évi fűtéséhez elegendő. Az energiafűz termesztésére berendezkedő gazdák pedig hektáronként évi 100-150 ezer forintnyi jövedelemhez juthatnak. A magyar technológia iránt egyébként már külföldről, például Ausztriából is érdeklődnek.

- Amennyiben a modell alapján a katasztrófa sújtotta 1000 hektárnyi szántóföldön fokozatosan energiafűz-termesztésére rendezkednek be, ez a gáz jelenlegi árával összevetve 3000-4000 háztartás esetében önmagában évi körülbelül 300 millió forint megtakarítást jelent Kolompáron,Somlóvásárhelyen, Devecserben, Pusztamiskén - húzta alá a docens. - Szó van arról is, hogy például a Makovecz-féle új építésű lakótelepek fűtésénél is ezt az alternatív megoldást választják kis közösségi erőmű beállításával. Ha a kísérleti modell beválik, úgy az energiafüzet az ország más vidékein, például a parlagon heverő több 10 ezer hektárnyi bodrogközi területre is lehet telepíteni, ami által több ezer új munkahely is teremthető.

Véleménye szerint ebből a megközelítésből a katasztrófa által előidézett tragédia, gazdasági kár - legalábbis részben - előnyre váltható. Ugyanis a kényszer felgyorsíthatja az agrárgazdaság termelési szerkezetének korszerűsítését, amelyet többi között a klímaváltozás, a változó piaci igények, az energiaárak drágulása kényszerít ki. Ezt a célt is szem előtt tartva a téma komplex kimunkálására a Szent István Egyetem közreműködésével hamarosan szakmai konzorcium alakul.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását