Javul az árvízvédelmi biztonság
Tovább javul az árvízvédelmi biztonság a Felső-Tiszán, több mint hatmilliárd forintból 27 kilométer hosszon erősítik meg a folyó beregi töltéseit - közölte Bodnár Gáspár, a térségi vízügyi igazgatóság vezetője szerdán Nyíregyházán, a szervezet védmű-felülvizsgálati értekezletén.
2010. november 17. szerda 13:29 - HírExtra
Megvalósítás előtt áll a másik nagy beregi beruházás, a 26 milliárd forint értékű árapasztási és ártér-revitalizációs fejlesztés, amelynek már megvan az engedélyes terve, s elkészült a pályázat második fordulós dokumentuma is - mondta az igazgató.
Hozzátette: a belvízvédelmi beruházások közül 300 millió forintos költségből végzik el a nyíregyházi Ér-patak rekonstrukciós munkálatait, jövőre pedig megkezdődik az együttesen 1,2 milliárd forint értékű, az Öreg-Túrt és a máriapócsi úgynevezett főfolyást érintő rekonstrukció, továbbá a felső-szabolcsi csatornarendszer korszerűsítése.
Bodnár Gáspár a tanácskozáson elmondta: a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei folyók mentén található 541 kilométer hosszú gátrendszernek a 70 százaléka, a legveszélyesebb részeken lévő 379 kilométer töltés épült ki eddig az előírt, biztonságos méretre. A földsáncok karbantartottsága megfelelő, árvízi biztonságot veszélyeztető hiányosság nincs a gátaknál - hangsúlyozta.
A töltések rendben tartását a nyáron segítette 1.280, közmunkát és közcélú munkát végző ember is, akik 150, védelmi szempontból meghatározó úgynevezett árvízvédelmi műtárgynál ugyancsak végeztek kisebb javításokat.
Megfelelően karbantartott az előrejelző- és riasztóhálózat, valamint a 68 magyar-ukrán állomásból álló vízrajzi és hidrometeorológiai távmérő rendszer is, amelynek a Kárpátokból lezúduló víz miatt gyorsan kialakuló árhullámok elleni védelmi felkészülésnél van igen nagy jelentősége.
Az igazgató arról is szólt, hogy az esetlegesen kialakuló ősz végi, téli és tavasz eleji árhullámok elleni védekezéshez rendelkezésre állnak a stratégiai védelmi anyagok és eszközök, sőt szükség esetén azok mennyiségét a beszállítókkal kötött szerződések alapján, nyolc órán belül akár meg is duplázhatják. A megyei katasztrófavédelmi igazgatósággal közösen felmérték az önkormányzatok védelmi terveit is, s a 229 településből 211 helyhatóság már rendelkezik megfelelő intézkedési menetrenddel.
Az igazgató szerint erre azért van szükség, mert a szélsőségessé vált időjárás az idén is rendkívüli ár- és belvizeket okozott a térségben. A folyókon öt, készültséget indokoló árhullám vonult le, s a sok eső miatt mintegy 80 ezer órát üzemelt a vízügyi igazgatóság 16 szivattyútelepe, amelyek közül nyolc még most is működik, hogy az elöntött földekről a vizet eltávolíthassák.
Forrás: MTI