LMP: rossz irányba indult a kormány
A kormány az általa kitűzött munkahelyteremtés és népesedési politika területén is rossz irányba indult a jövő évi költségvetési törvényjavaslat alapján - állapította meg Kaufer Virág és Ertsey Katalin, az LMP országgyűlési képviselői, valamint Jean Lambert, az Európai Zöld Párt (EGP) tagja csütörtökön, sajtótájékoztatón Budapesten.
2010. november 18. csütörtök 15:10 - HírExtra
Kaufer Virág hangsúlyozta: az LMP az európai zöldpártok álláspontjával ért egyet, vagyis szerintük a foglalkoztatást a munkabérekre rakodó járulékok csökkentésével lehetne növelni, míg a kabinet ennek éppen ellenkezőjét, a járulékok 0,5 százalékpontos emelését tervezi.
Hozzátette: a 2011-es büdzsé hozzávetőleg 15 ezer új munkahelyet hozhat létre, ami rendkívül kis kezdőlépést jelent az Orbán Viktor által 2020-ig célul kitűzött egymillió új állás létrehozásához.
Az ellenzéki politikus emellett azt is kifogásolta, hogy a kabinet nem fordít elegendő forrást az alulképzett, illetve hátrányos helyzetben, régóta munkanélküliségben élők elhelyezkedésének támogatására.
Kaufer Virág politikai üzenet értékűnek tartja továbbá, hogy a kormány felére csökkentette az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) támogatását, vagyis szerinte a kabinet a munkavállalói jogok csorbításával kívánja bővíteni a foglalkoztatottak körét.
Ertsey Katalin nemzetközi felmérésekre hivatkozva azt emelte ki, hogy a foglalkoztatottság és a népesség növelése egyaránt összefügg a nők terhesség utáni újra foglalkoztatásával, vagyis ott magasabb a gyermekvállalási hajlandóság, ahol biztosabb a terhesség utáni minél gyorsabb elhelyezkedés.
A kormánynak ehhez mindenekelőtt a nők rugalmas munkaidőben történő foglalkoztatását, illetve önfoglalkoztatásukat kellene támogatnia a járulékcsökkentéssel, amit a bölcsődei és óvodai férőhelyek számának jelentős növelésének kell kísérnie - fejtette ki Ertsey Katalin.
Jean Lambert aggasztónak nevezte továbbá az egykulcsos személyi jövedelemadó (szja) bevezetését is, amely szerinte nem képes csökkenteni a szegények és a gazdagok közötti egyre nagyobb szakadékot.
A társadalom vagyoni alapon történő szétszakadása pedig súlyos szociális problémákat von maga után az egészségügyi területétől egészen a közbiztonság felbomlásáig - fűzte hozzá az EGP tagja.
Forrás: MTI