2024. november 22. - Cecília

Schmitt fogadta az Emberi Méltóság Tanácsának vezetőit

Schmitt Pál pénteken hivatalában fogadta az Emberi Méltóság Tanácsának vezetőit, akik beszámoltak a szervezet aktuális tevékenységéről.
2010. november 19. péntek 12:18 - HírExtra
A tanácskozást követő sajtótájékoztatón Lomnici Zoltán, a tanács elnöke azt mondta: három kérdést vetettek fel a találkozón. Tekintettel arra, hogy a köztársasági elnök véleményezni fogja az új alkotmány tervezetét, arra kérték, hogy az emberi méltóságot véleményében emelje ki és ezt a legfontosabb jogok között tartsa számon. Mint mondta, Schmitt Pál ezzel egyetértett és hangsúlyozta, hogy a legfontosabb jognak tekinti az emberi méltósághoz való jogot.

Beszámoltak arról, hogy az emberi jogok napján megemlékeznek azokról a XX. századi mártírokról, akiknek az emberi méltóságát megsértették, akiket megöltek. Azért, hogy a nemzet egységét erősítsék, közösen emlékeznek az első és a második világháború, a holokauszt, Recsk, és 1956 áldozataira.

Arról is tájékoztatták a köztársasági elnököt, hogy egy zarándokút keretében decemberben visszavisznek az olaszországi Doberdóba egy Krisztus-szobrot, amelyet 93 évvel ezelőtt egy honvéd alezredes hozott Magyarországra egy porig rombolt templomból. A márványszobrot egy ökumenikus kápolnába viszik, ami azért fontos, mert Doberdó környékén a legkülönbözőbb vallású hősi halottak nyugszanak. A szobor visszavitelével a népek barátságát szeretnék erősíteni. Lomnici Zoltán azt mondta: ezt a zarándokutat Schmitt Pál is támogatja.

Mindemellett kérték a köztársasági elnök támogatását ahhoz is, hogy a szellemi világörökség részévé nyilvánítsák Doberdót, hiszen a katonák sorsa a halálukban eggyé vált. Tájékoztatták arról is, hogy pár hete a szlovén köztársasági elnök fogadta őket, ő támogatta a javaslatot és jelezte, hogy a tárgyalásain támogatni fogja az ötletet. Schmitt Pál ugyanezt ígérte - mondta Lomnici Zoltán, aki korábban a Legfelsőbb Bíróság elnöke volt.

Az Emberi Méltóság Tanácsa 2010 márciusában alakult az emberi jogok és méltóság védelme érdekében. A tanács működésének alapjául szolgáló felhívást ezt megelőzően valamennyi parlament párt, illetve a történelmi egyházak képviselői is aláírták, ezzel is deklarálva, hogy egy széles körű, politikamentes szervezet jön létre.

A Lomnici Zoltán által vezetett szervezet elnökségében foglal helyet Oláh György Nobel-díjas kémikus, Kányádi Sándor író, Erdélyi Géza, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház nyugalmazott püspöke, valamint Szunai Miklós, a Széchenyi Tudományos Társaság ügyvezető elnöke.

Az I. világháborúban a Doberdó-fennsík legkritikusabb pontjain több mint egy éven keresztül döntően a Magyarország területéről származó ezredek harcoltak és a legnehezebb körülmények között védték az Osztrák-Magyar Monarchiát.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását