2025. február 19. - Zsuzsanna

Tárgyalnak a diplomaták

Török és izraeli diplomaták tanácskozást tartottak vasárnap Genfben, hogy megpróbálják leküzdeni a kétoldalú kapcsolatokat súlyosan megterhelő, májusban kirobbant válságot.
2010. december 6. hétfő 08:14 - HírExtra
Az egykor stratégiai szövetséges két ország viszonya mélypontra jutott, miután izraeli katonai alakulatok május 31-én lecsaptak a Gázai övezetbe tartó nemzetközi segélyflottillára, és a zászlóshajón kirobbant összetűzésben kilenc török állampolgárt lelőttek. A segélyflottilla annak ellenére próbált meg eljutni a Gázai övezetbe, hogy Izrael jó előre jelezte, nem engedi meg a hajóknak a partok megközelítését és kikötését.

Egy neve elhallgatását kérő török külügyminisztériumi tisztviselő közölte, hogy a török felet Feridun Sinirlioglu külügyminiszter-helyettes képviselte a genfi egyeztetésen. A Háárec című izraeli napilap úgy tudja, hogy Benjámin Netanjahu miniszterelnök Joszef Ciechanovert, az incidenst kivizsgáló ENSZ-bizottság izraeli delegáltját küldte a tárgyalásra. A lap értesülése szerint az volt a feladatuk, hogy kidolgozzanak egy megállapodás-tervezetet a válság rendezésére.

Izrael csütörtökön elhangzott segélykérésére válaszul Törökország azonnali hatállyal két helikopter vezényelt a zsidó államba a Karmel-hegyi nemzeti parkban kirobbant tűzvész megfékezésére. Netanjahu hivatalba lépése óta először telefonált török kollégájának, Recep Tayyip Erdogannak, és megköszönte a segítséget. Az izraeli kormányfő abban bízik, hogy ez az eset hozzájárul a kétoldalú kapcsolatok javításához.

Erdogan azonban vasárnap megerősítette, hogy szó sem lehet semmiféle közeledésről mindaddig, amíg Izrael bocsánatot nem kér, és kárpótlást nem fizet a májusban megölt török állampolgárok hozzátartozóinak. "Ha kezet nyújtanak, nem hagyjuk figyelmen kívül... de ellenőriznünk kell, hogy a kéznyújtás őszinte volt" - tette hozzá a török kormányfő.

A kibékülés előző próbálkozásaként Ahmet Davutoglu török külügyminiszter és Benjámin Ben-Eliézer izraeli kereskedelmi miniszter június 30-án Brüsszelben titkos találkozót tartott. A tárgyalás híre azonban feszültséget keltett az izraeli kormánypártok között.

Az 1990-es években szoros katonai és kereskedelmi kapcsolatokat ápoló két ország viszonya fokozatosan hűlt le. Netanjahu kormánya azzal vádolja a hithű muzulmán Erdogant, hogy elfordult nyugati szövetségeseitől, és Irán, valamint más iszlám államok felé nyitott. A török miniszterelnök pedig éles bírálattal illette Izraelt a 2008/2009-es gázai övezeti offenzíváért.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását