Kocsmaadó. Ilyen is van már hazánkban, illetve lesz január elsejétől. A hódmezővásárhelyi kocsmárosoknak évi 1580 forintot kell fizetniük négyzetméterenként, vagy bezárnak este nyolckor. Országos modell lesz a Lázár-város újításából?
2010. december 7. kedd 06:39 - Gedei Szilárd
Kis vásárhelyi matek
A "kocsmaadó" évente négyzetméterenként 1580 forintos terhet jelent a kocsmáknak. A városban a számítások szerint 155 vendéglátó egység van, ezeknek mindössze tíz százaléka rendelkezik melegkonyhával. Azaz nagyjából 140 vendéglátóhelyet érint majd a szabályozás. Ha átlagosan negyven négyzetméterrel számolunk, és feltételezzük, hogy mindegyik hely ki fogja fizetni a közel 1600 forintot, akkor évi közel kilencmilliós pluszbevételt prognosztizálhatunk az önkormányzatnak.
A mintegy
százhatvan hódmezővásárhelyi vendéglátóipari egységet érintő adóváltozás érthető módon nem nyerte el mindenki tetszését. Az ellenzék például hiába ágált az új adó ellen, a
Lázár János polgármester vezette képviselő-testület ellentmondást nem tűrően szavazta meg a bevezetését.
"Ez nem kocsmaadó"
Antal István, a hódmezővásárhelyi Polgármesteri Hivatal adócsoportjának vezetője szerint ez a plusz teher nem fogja nagyban befolyásolni a tulajdonosok bevételeit.
"Ez nem kocsmaadó. Az építményadónk része. A multinacionális cégeket is brutálisan megadóztatjuk a következő évtől, nem ez az egyetlen változás tehát a város adórendszerében" – árulta el a HírExtrának Antal.
Az adószakértő azt is hozzátette, mindenféleképp olyan csoportot akartak pluszban adóztatni, akikről úgy érezték, el tudják viselni a megnövekedett adóterhet. "Nem volt nehéz meghatározni ezt a kört, hiszen a lakossági akarat már régóta azt diktálta, hogy a kocsmákat sújtsuk plusz teherrel."
A hódmezővásárhelyi ellenzék azonban nincs meggyőződve arról, hogy annyi panasz érkezett volna az önkormányzathoz, ami indokolná a döntést.
Robin Hood-adó kicsiben?
"Ezekről a panaszokról csak Antal István, az adócsoport vezetője tájékoztatta a képviselő-testületet. Véleményünk szerint ebben a döntésben nagyban közrejátszott az is, hogy Hódmezővásárhely az ország legeladósodottabb városa, sőt 2011-től esedékes a kibocsátott kötvények visszafizetése. Úgy látjuk, hogy ez Lázár János részéről egy helyi
Robin Hood-adó kicsiben, csak ez most nem az energiaszektort és a bankokat sújtja, hanem a kisvállalkozókat, akik ezt a plusz terhet igyekezni majd áthárítani az amúgy is túlnyomórészt kiskeresetű vendégeikre" – mondta a HírExtrának a kocsmaadóról Dombi-Kiss László, a Jobbik helyi elnöke.
Antalék számításai szerint a kocsmaadót mindenki befizeti majd, és senki nem zár be emiatt, a kocsmárosok véleménye azonban megoszlik a kérdésről.
Akadnak kiskapuk
A vendéglátóhelyek azonban több kiskaput is kihasználhatnak. Az egyik, hogy az új szabály csak az olyan helyekre vonatkozik majd, melyek nem rendelkeznek működő melegkonyhával.
Ráadásul a kocsmaadó csak a helyek belső helyiségeire vonatkozik, a kerthelyiségre nem. Két ilyen kiskapuval kell-e félteni egyáltalán az élelmes magyar vendéglátósokat?
"Úgy számítjuk, hogy mindenki be tudja fizetni. Eddig is kellett hatszáztól nyolcszáz forintig terjedő építményadót fizetniük, most ez a négyzetméterenkénti 1580 forint évi hatvan-hetvenezer forintos plusz terhet jelent a számukra. Úgy látjuk, ez vállalható teher" – tette hozzá a város adócsoportjának vezetője.
Vállalható teher? A városban azt suttogják, ha Hódmezővásárhelyen beválik a kocsmaadó, akkor Lázár János javaslatára talán az egész országban bevezetik.