Kihasználatlanok az EDR-kommunikáció előnyei
Az Egységes Digitális Rádió-távközlő Rendszer (EDR) bázisállomásainak alacsony kapacitása egyes vidéki helyszíneken megnehezíti, esetenként ellehetetleníti a rendőrök, tűzoltók, mentők EDR-alapú kommunikációját - állapította meg Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa.
2010. december 19. vasárnap 15:48 - HírExtra
Az ombudsman vizsgálatában - amelyről az Országgyűlési Biztos Hivatala vasárnap tájékoztatta az MTI-t - megállapította, hogy a készenléti szervek rádió-kommunikációjában az új rendszerre való áttérés ellenére lényeges változás nem történt. A szervek közötti helyszíni együttműködése továbbra is nehézkes, az egységes rendszerből fakadó előnyök is inkább elvi, mintsem gyakorlati lehetőséget jelentenek.
Az ombudsman ezért elengedhetetlennek nevezte a rendszer lefedettségét és kapacitását növelő fejlesztést. A biztos egyébként azért indított vizsgálatot, mert a készenléti szervek szerint több tucat olyan település van az országban, ahol nincs EDR-lefedettség és ezt a biztos nem tartotta megnyugtatónak, mivel a rendszer alkalmazása alapvető jogok érvényesülését is befolyásolja.
Az ombudsman megállapította például azt, hogy az M6-os autópályán anélkül indulhatott meg a forgalom, hogy a készenléti szervek kommunikációja ott véglegesnek tekinthető módon kiépült volna, márpedig ennek kiépítése olyan "biztonsági minimum", amelyből a tervezés, az engedélyezés, a kivitelezés, valamint a használatba adás során semmilyen körülmények között nem szabad engedni. Ellenkező esetben ugyanis az autópályát használó állampolgárok - a teljes biztonság érzete ellenére - általuk nem ismert mértékű kockázatnak vannak kitéve - tette hozzá.
A biztos kitért arra is, hogy a jogszabályok szerint egy épület létesítése során vizsgálni kell, hogy megvannak-e az esetleges kárelhárításban együttműködő szervek rádióforgalmazási feltételei, de a korábban épült létesítmények - így egyes kórházak - belső lefedettségéről azonban a szabály nem rendelkezik.
Az ombudsman megállapította azt is, hogy nincs olyan integrált bevetés-irányító informatikai rendszer, amely megfelelne a készenléti szervek együttműködési szükségleteinek, márpedig a beavatkozó szervek munkájának színvonalát nagymértékben javítaná az egymással összekapcsolt egységes, vagy kompatibilis bevetés irányítási módszerek bevezetése.
A biztos megállapításaival és javaslataival a kormányhoz, valamint az érintett miniszterekhez fordult.
Forrás: MTI