Kik lesznek a miniszterek?
Kedden szavaz az iraki parlament az ország új nemzeti egységkormányáról, amelynek névsorát Núri al-Máliki miniszterelnök a politikai pártokkal folytatott hosszas alkudozást követően hétfőn nyújtotta be a törvényhozásnak.
2010. december 21. kedd 07:28 - HírExtra
Oszama an-Nudzsajfi parlamenti elnök Málikival közösen tartott bagdadi sajtóértekezletén elmondta, hogy a törvényhozás megkapta a kormány programját és minisztereinek névsorát. A parlament helyi idő szerint kedden délután tartandó ülésén szavaz a miniszterekről. Nudzsajfi hangsúlyozta, hogy Máliki betartotta a kormánynévsor ismertetésére vonatkozó alkotmányos határidőt.
Egy parlamenti forrás szerint Máliki nem minden miniszterjelöltjét nevezte meg, hanem csak 29 nevet tartalmazó listát nyújtott be a parlamentnek. Ez a kabinetben elosztandó tisztségeknek csupán körülbelül a 70 százaléka. Az iraki kormányszóvivő szerint 13 miniszteri tisztséget ügyvezetőként eddigi kormánytag tölt be - a három biztonsági minisztériumot például átmenetileg Máliki vezeti majd -, amíg nem jutnak végleges megállapodásra e tisztségek elosztásáról.
Nudzsajfinak az alkotmányos határidő betartására vonatkozó, elismerő megjegyzése azt sugallja, hogy egyes miniszteri tisztségek ügyvezetőkkel történő betöltése nem okoz majd gondot a parlamenti szavazáskor. Az iraki alkotmány értelmében Málikinak szombatig volt ideje előterjeszteni új kormánya névsorát, ellenkező esetben Dzsalal Talabani államfőnek mást kellene megbíznia a kormányalakítással.
A március 7-én megtartott iraki parlamenti választásokat hónapokig tartó patthelyzet követte, mert a három fő iraki politikai erő, az iszlám szunnita és síita ágához tartozók, illetve a kurdok nem tudtak megállapodásra jutni a kormányalakításról.
Az egyezség végül novemberben született meg: az eddigi miniszterelnök, a választásokon 89 parlamenti képviselővel a második helyen végzett Jogállami Szövetséget vezető Núri al-Máliki alakíthat kormányt. A kabinetet támogatásukról biztosították a szunniták, síiták és kurdok vezetői, de akkor Ijád Allávi volt miniszterelnök, akinek a választásokon győztes Iraki Blokk pártkoalíciója 91 mandátumot szerzett a 325 tagú parlamentben, még kimaradni látszott a kormány körül szerveződött szövetségből. További tárgyalások után született meg a döntés az Allávi vezette blokk kormányzati részvételéről, az Allávi által vezetendő stratégiai politikai tanács létrehozásáról, s arról, hogy az Iraki Blokk 11 miniszteri posztot kap.
Forrás: MTI