Meddig terjed a méreg?
Már tavaly márciusban tudomásuk volt egy schleswig-holsteini takarmánykeverő telep illetékeseinek arról, hogy az ott készülő állati zsiradék dioxint tartalmaz, ám semmit nem tettek a probléma orvoslása érdekében.
2011. január 7. péntek 20:58 - HírExtra
Az észak-németországi takarmányüzemből 11 német tartomány állattenyésztő telepeire került dioxinnal fertőzött táp, összesen mintegy 150 ezer tonna. Időközben több mint 4700 baromfi- és sertéshizlaló telepet, illetve tejgazdaságot kellett zár alá venni, ezek túlnyomó része Alsó-Szászországban található. Az állattenyésztőknek és tejtermelőknek ez - az adott gazdaság méretétől függően - napi több száztól több ezer euróig terjedő veszteséget jelent.
Gerd Sonnleitner, a német agrárszövetség elnöke az állattenyésztőknek és tejtermelőknek okozott kárt összesen napi 40-60 millió euróra becsüli. A parasztok kártérítést követelnek a takarmányágazat káralapjából - ám szakértők szerint erre nemigen van esélyük. Ilyen esetekben ugyanis legföljebb a tápkeverő üzem felelősségbiztosítása alapján fizet - ha egyáltalán - a biztosító.
Megfigyelők már évek óta követelnek szigorúbb szabályozást a takarmányágazatban - például annak megtiltását, hogy egyazon üzemen belül lehessen takarmányozási és ipari célú zsiradékokat előállítani, illetve tárolni. Ezek keverésére, "pancsolására" sok üzem tulajdonosa érezhet kísértést, elvégre a takarmányba kevert zsírsavakért kilogrammonként 40-60 centet lehet elkérni. Ez háromszorosa az ipari zsiradék piaci árának.
A német fogyasztókat mindenesetre alaposan elbizonytalanította a legújabb élelmiszer-botrány. Friss adatok szerint a szupermarketekben máris jelentősen esett a tojás ára, jóllehet a kínálat (a számtalan bezárt baromfitelep következtében) érezhetően csökkent. Az ügy külföldre is átnyúlik: Szlovákia pénteken megtiltotta tojás és baromfihús behozatalát Németországból.
Forrás: MTI